fot. PAP/Adam Guz

[TYLKO U NAS] J. J. Kasprzyk: Powstanie Warszawskie było walką z obłędem narzuconym Europie przez III Rzeszę Niemiecką

Musimy cały czas walczyć o pamięć i udowadniać, że Powstanie Warszawskie w żaden sposób nie było obłędem. Powstanie Warszawskie było walką z obłędem, który został narzucony Europie przez pogańsko-narodowo-socjalistyczną III Rzeszę Niemiecką – mówił we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W sobotę rozpoczęły się obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To właśnie na Żoliborzu padły pierwsze strzały, dlatego też od wielu lat w tej dzielnicy Warszawy odbywają się pierwsze uroczystości upamiętniające Powstanie Warszawskie [czytaj więcej].  

Jan Józef Kasprzyk zwrócił uwagę, że uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego rozpoczęły się od porządkowania grobów powstańczych na warszawskich Powązkach czy na cmentarzu na Woli.

– Inicjatywy wykazało bardzo wiele stowarzyszeń, środowisk, harcerze i strzelcy. Dzisiaj pan premier Mateusz Morawiecki wspólnie z nimi też porządkował groby na jednym z cmentarzy powstańczych. Dzisiaj uroczystości – w wigilię 74. rocznicy – rozpoczną się Mszą św. polową, która zostanie odprawiona przed Katedrą Polową Wojska Polskiego przy pomniku Powstania Warszawskiego o godz. 18.00. Wezmą w niej udział przedstawiciele najwyższych władz państwa polskiego, ale przede wszystkim weterani, Żołnierze Armii Krajowej walczący w Powstaniu Warszawskim. To oni są w tych dniach dla nas najważniejsi. To są bohaterowie wolności – podkreślił.

Gość Radia Maryja wspominał, że w środę uroczystości z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się w różnych punktach Warszawy – w miejscach związanych w walkami powstańczymi.

– Uroczystości rozpoczną się o godz. 09.00 na warszawskiej Ochocie przy ul. Filtrowej 68 w miejscu, gdzie gen. Antoni Chruściel podpisał rozkaz o rozpoczęciu walk powstańczych. Później o godz. 14.00 pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, tym pomnikiem, który został poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II, który wielokrotnie zwracał uwagę, jak ważne jest Powstanie Warszawskie w naszej tradycji, w budowaniu naszego kodu kulturowego. Tam odbędzie się uroczystość i złożenie wieńców – zapowiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– O godz. 17.00 – godzinie „W” na Powązkach Wojskowych pod pomnikiem Gloria Victis, minutą ciszy i syreną uczcimy pamięć tych, którzy zginęli, ale oddamy hołd także tym wszystkim, którzy o pamięć o Powstaniu Warszawskim walczyli i walczą nieprzerwanie dalej – dodał.

W ocenie rozmówcy Radia Maryja Powstanie Warszawskie jest jednym z najważniejszych momentów w historii Polski.

– Powstanie Warszawskie w naszym doświadczeniu historycznym było jednym z najważniejszych momentów. Momentów, w których pokazaliśmy światu, że chcemy walczyć o niepodległość, że chcemy w sytuacji, kiedy utracimy wolność wstrząsnąć sumieniem świata, pokazać, że za wolność, niepodległość, za wolną Polskę jesteśmy gotowi jako Polacy oddać życie – zaznaczył Jan Józef Kasprzyk.

Gość audycji „Aktualności dnia” stwierdził, że „zawsze w okolicach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pojawia się dyskusja: Czy było warto”?

– Zawsze w okolicach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pojawia się dyskusja: Czy było warto? Pojawiają się artykuły, pojawiają się książki, łącznie z taką, która ukazała się przed kilkoma laty pt. „Obłęd‘44” podważająca sens powstańczej walki. Musimy cały czas walczyć o pamięć o Powstaniu Warszawskim i udowadniać, że Powstanie Warszawskie w żaden sposób nie było obłędem. Powstanie Warszawskie było walką z obłędem, który został narzucony Europie przez pogańsko-narodowo-socjalistyczną III Rzeszę Niemieckązauważył Jan Józef Kasprzyk.

– Powstańcy warszawscy stanęli po stronie dobra. Po stronie tych wartości, które przez lata tworzyły cywilizację europejską, łacińską. Po stronie tych wartości, które podeptali Niemcy w 1939 r. rozpoczynając wspólnie z Sowietami II wojnę światową. Powstanie Warszawskie było walką z obłędem narzuconym Europie, narzuconym Polsce przez narodowych socjalistów niemieckich podsumował.

Całą rozmowę z Janem Józefem Kasprzykiem, szefem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, w audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj