fot. https://twitter.com/JanKasprzyk

[TYLKO U NAS] J. J. Kasprzyk o uroczystościach pogrzebowych polskich więźniarek niemieckiego obozu śmierci Ravensbrück: Wybrzmiały dziś ważne słowa o tym, że pamiętamy i oddajemy cześć bohaterkom naszej wolności

We wtorek w Fürstenbergu nad Hawelą odbyły się uroczystości pogrzebowe 45 polskich więźniarek niemieckiego obozu śmierci Ravensbrück. Dzięki staraniom i pracom Instytutu Pamięci Narodowej prochy ofiar zostały odnalezione na miejscowym cmentarzu. „Prochy 45 Polek rozstrzelanych przez Niemców znalazły wreszcie chrześcijański godny pochówek. Była to bardzo podniosła uroczystość, podczas której przewijały się słowa o pamięci, że jest ona źródłem naszej tożsamości. Pojawiło się także bardzo ważne przesłanie prof. Wandy Półtawskiej, która powiedziała, że tak naprawdę II wojna światowa wybuchła dlatego, iż człowiek odrzucił Boga, że ludzkość odrzuciła Dekalog i to spowodowało nieszczęście II wojny światowej” – powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W Fürstenbergu odbyły się uroczystości pogrzebowe 45 polskich więźniarek niemieckiego obozu śmierci Ravensbrück. Dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej udało się doprowadzić do identyfikacji prochów Polek.

– Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej nieopodal Fürstenbergu utworzony został niemiecki obóz śmierci Ravensbrück, który przeznaczony był dla kobiet. Obóz, w którym Niemcy więzili, maltretowali, mordowali, poddawali eksperymentom pseudomedycznym blisko 132 tys. kobiet, w tym grupa Polek stanowiła znaczącą liczbę. (…) Te, które zostały rozstrzelane na początku istnienia obozu, szczególnie w latach 1941-1942, były chowane w bezimiennych mogiłach na pobliskim cmentarzu. Były to Polki, które do obozu trafiły jako kobiety-żołnierze, czyli członkowie Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej udało się w 2019 roku doprowadzić do identyfikacji prochów 45 kobiet, które zostały bestialsko zamordowane w Ravensbrück. Dziś odbywał się ich pogrzeb, po 80 latach. Co ważne, pogrzeb odbywał się z udziałem dwóch więźniarek, między innymi prof. Wandy Półtawskiej, która jest bardzo aktywna w utrwalaniu pamięci o tym miejscu. Była obecna także pani Barbara Piotrowska. Braliśmy udział w uroczystej Mszy świętej i uroczystościach na cmentarzu, gdzie prochy 45 Polek rozstrzelanych przez Niemców znalazły wreszcie chrześcijański godny pochówek. Była to bardzo podniosła uroczystość, podczas której przewijały się słowa o pamięci, że jest ona źródłem naszej tożsamości. Pojawiło się także bardzo ważne przesłanie prof. Wandy Półtawskiej, która powiedziała, że tak naprawdę II wojna światowa wybuchła dlatego, iż człowiek odrzucił Boga, że ludzkość odrzuciła Dekalog i to spowodowało nieszczęście II wojny światowej. Słowa te są bardzo ważne, ponieważ adresowane do teraźniejszych i przyszłych pokoleń, że nie można odrzucać wartości, które od wieków tworzyły fundament naszej cywilizacji – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

W niemieckim obozie śmierci Ravensbrück życie straciło kilkadziesiąt tysięcy kobiet, w tym także Polek. Uczestnicy oddali hołd pomordowanym, rzucając na taflę jeziora Schwedt biało-czerwone róże.

– Na tę uroczystość – jak mówiły obecne tu więźniarki – czekali wszyscy 80 lat. Prace poszukiwawcze Instytutu Pamięci Narodowej trwać będą nadal, aby można było zidentyfikować część ofiar. W przypadku większości jest to niemożliwe, bo Niemcy w swoim bestialskie już po 1943 roku po kremacji ofiar wrzucali prochy do pobliskiego jeziora. Dziś na taflę tego jeziora wrzuciliśmy biało-czerwone róże, czyli wyraz naszej wdzięczności, hołdu i pamięci. To jezioro stało się miejscem ich wiecznego spoczynku – wyjaśnił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Wybrzmiały dziś ważne słowa o tym, że pamiętamy i oddajemy cześć bohaterkom naszej wolności – podsumował gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z Janem Józefem Kasprzykiem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl