fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] Prof. M. Szumiło o osobach ratujących Żydów w czasie II wojny światowej: Tylko w Polsce obowiązywała kara śmierci za praktycznie każdą formę pomocy

Trzeba pamiętać, że sytuacja Żydów w Polsce była bardzo nietypowa, bo gdy porównamy warunki, w jakich funkcjonowali w poszczególnych krajach okupowanej Europy oraz jakie były kary i sankcje za pomoc Żydom, to tylko w Polsce obowiązywała kara śmierci za praktycznie każdą formę pomocy, bo nie mówimy jedynie o ukrywaniu Żydów w swoim mieszkaniu, domu czy gospodarstwie – mówił prof. Mirosław Szumiło, główny specjalista w Biurze Badań Historycznych IPN, wykładowca UMCS w Lublinie, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Prof. Mirosław Szumiło odniósł się do „Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką”, który będzie obchodzony w środę.

– Święto obowiązuje dopiero od 4 lat, co wynika z pewnych inicjatyw. 24 marca jest ściśle związany z rocznicą śmierci rodziny Ulmów. To symboliczna data i rodzina reprezentująca inne polskie rodziny, które zginęły za pomoc Żydom. Trzeba pamiętać, że sytuacja Żydów w Polsce była bardzo nietypowa, bo gdy porównamy warunki, w jakich funkcjonowali w poszczególnych krajach okupowanej Europy oraz jakie były kary i sankcje za pomoc Żydom, to tylko w Polsce obowiązywała kara śmierci za praktycznie każdą formę pomocy, bo nie mówimy jedynie o ukrywaniu Żydów w swoim mieszkaniu, domu czy gospodarstwie – mówił gość „Aktualności dnia”.

Polacy górują pod względem ilości osób uznanych za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

– Na liście Sprawiedliwych wśród Narodów Świata mamy ponad 7 tysięcy Polaków. Jest to liczba niepełna, bo trzeba pamiętać, że w instytucie Yad Vashem są dosyć wyśrubowane kryteria przyznawania tytułu. Wymagało to relacji osób ocalonych. Przez długie lata PRL-u trudne było dokumentowanie tego, więc ta liczba na pewno powinna być znacznie większa. Jako Polacy jesteśmy na pierwszym miejscu, mimo że w Polsce były dużo trudniejsze warunki do pomocy, mówiąc nawet o obiektywnych kwestiach, jak warunki mieszkaniowe czy trudna sytuacja materialna związana z kartkami żywnościowymi – stwierdził główny specjalista w Biurze Badań Historycznych IPN.

Wykładowca UMCS w Lublinie zwrócił uwagę, że szacuje się, iż około miliona Polaków było zaangażowanych w pomoc Żydom.

– Ogólna skala polskiej pomocy jest trudna do oszacowania. Mówi się nawet o milionie Polaków, którzy pomagali, a udokumentowanych mamy w praktyce kilkanaście tysięcy w Parku Pamięci Narodowej. To wynika z tego, że od 1945 roku nie prowadzono działalności badawczej, aby wszystko udokumentować, więc jest to w gruncie rzeczy świeża sprawa – powiedział gość Radia Maryja.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem prof. Mirosława Szumiło można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl