fot. twitter.com

J. J. Kasprzyk o śp. Hannie Szczepanowskiej: Dawała niezwykłą energię

Hanna Szczepanowska dawała nam niezwykłą energię; pozostawiała jasne przesłanie: musicie odbudować ducha narodu – powiedział PAP szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Szczepanowska, ps. Heban – harcerka Szarych Szeregów, łączniczka AK, zmarła w poniedziałek wieczorem w Warszawie; miała 88 lat.

„Druhnę Hannę Szczepanowską poznałem 30 lat temu w Związku Piłsudczyków. Była osobą, która dawała nam, młodym niezwykłą energię i pozostawiała jasne przesłanie: musicie odbudować ducha narodu. To hasło bardzo silnie towarzyszyło pani Hannie w ostatnich latach. Spotykała się z harcerzami, strzelcami, organizowała uroczystości patriotyczne, ale właśnie w tym celu, by został odbudowany duch narodu – jak w II Rzeczypospolitej” – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Przypomniał, że Hanna Szczepanowska często opowiadała o ojcu, Józefie Szczepanowskim, który był piłsudczykiem, żołnierzem I Kompanii Kadrowej i który stanowił dla niej wzór do naśladowania.

„Powiedziała mi kiedyś, że tata mówił jej: +pamiętaj, córciu: trzeba mówić krótko, a jeżeli nie masz nic do powiedzenia, to nie trzeba zabierać głosu. Jeżeli chcesz coś uczynić, to czyń, a nie tylko gadaj+. Pani Hania była właśnie takim człowiekiem czynu” – wspomina rozmówca PAP.

„Uważała, że nie ma świętszej rzeczy niż służba publiczna, niż służba współobywatelom i Rzeczypospolitej. Ale by ona wyglądała dobrze, niezbędne jest odbudowanie ducha, który został niewątpliwie stłamszony przez okres okupacji niemieckiej, sowieckiej, komunistycznej. Czyniła wszystko, aby ten duch był odbudowany. Można powiedzieć, że pani Hania nie odeszła, jest z nami, bo czujemy z nią więź, czujemy jej obecność. Patrzy na nas teraz z nieba i prosi +odbudujcie ducha narodu+. To jej testament” – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

Jak dodał, według Szczepanowskiej, w procesie odbudowy ducha narodu najważniejsza była rodzina.

„Nie stanowiska, nie kariera, ale rodzina (…), wartości przekazane następnemu pokoleniu. Te słowa biorę do siebie jako zadanie w wychowaniu syna (…). Tę rozmowę sprzed wielu lat wziąłem sobie do serca i mam nadzieję ją teraz realizować” – powiedział.

Hanna Szczepanowska urodziła się 19 stycznia 1929 r. w Ostrów Komorowie. W czasie II wojny światowej była harcerką Szarych Szeregów, brała udział w Powstaniu Warszawskim – była łączniczką w zgrupowaniu Mieczysława Niedzielskiego „Żywiciela” na Żoliborzu.

PAP/RIRM

drukuj