Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych proponuje kombatantom możliwość skorzystania z darmowych badań oraz rehabilitacji

Kombatanci mogą od dziś skorzystać z gruntownych badań stanu zdrowia. Przeprowadzą je specjaliści z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. Będzie to finansowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

To kolejna inicjatywa wsparcia zasłużonych dla polskiej niepodległości seniorów. Większość z nich, ze względu na duże ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, przez ostatni rok przebywała w domach.

Wsparciem była dla nich społeczna akcja obiady dla bohatera, która jest kontynuowana także w tym roku. Kombatanci są także dowożeni na szczepienia.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, zauważył, że po roku pandemii kombatanci wymagają przebadania oraz wsparcia rehabilitacyjnego. Temu będzie służyć najnowsza inicjatywa.

– W ramach programu, dzięki uprzejmości władz Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, kombatanci będą badani, a potem będzie im udzielane (stosowane do wyników badań) zabezpieczenie rehabilitacyjne. Ono również będzie finansowane ze środków, które na ten cel przeznaczy Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. (…) Weterani walk o niepodległość, kiedy ryzykowali swoje zdrowie i życie w czasie II wojnie światowej oraz w latach powojennych, nie myśleli o sobie, tylko o pokoleniach, które przyjdą po nich; myśleli o nas. Teraz naszym oczywistym obowiązkiem jest myśleć o nich – podkreślił minister Jan Józef Kasprzyk.

Zaznaczył również, że akcja będzie kolejnym dobrym przykładem na współpracę organów administracji państwowej, samorządowej i czynnika społecznego. Wsparcie udzielą m.in. Wojska Obrony Terytorialnej.

Jednym z pierwszych uczestników profilaktycznych badań kombatantów będzie kapitan Jerzy Nowicki, pseudonim „Plastuś”, żołnierz Armii Krajowej.

RIRM

drukuj