[TYLKO U NAS] Dr J. Wiśniewski: Historia w dużym stopniu dzieli Polskę i Ukrainę, ale jest też historia, która nas łączy

Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy we Lwowie nawiązano do historii I Rzeczpospolitej oraz do zbliżającej się 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Wybuchło w 1863 roku i było skierowane przeciwko Rosji. W tym powstaniu uczestniczyli Polacy, ale również Litwini, Rusini. Trzeba tu pamiętać o wspólnym sztandarze, na którym widniała nie tylko Pogoń, nie tylko polski Orzeł, ale również symbol Rusi – św. Michał Archanioł. To pokazuje, że łączy nas historia – mówił dr Jan Wiśniewski, politolog z Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, podczas czwartkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.  

W środę zakończyła się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy we Lwowie. Do ukraińskiego miasta przybyli także pozostali przywódcy Trójkąta Lubelskiego: prezydent Litwy Gitanas Nausėda oraz szef państwa napadniętego przez Rosję, Wołodymyr Zełenski.

– Wizyta pokazała prawdziwe stanowisko narodu ukraińskiego wobec Polaków. Oklaski, powitanie, które urządzili Ukraińcy dla naszego prezydenta, to był duży ukłon w stronę polskiego narodu za wcześniejsze poparcie, pomoc humanitarną; za to, że nie zostawiliśmy Ukrainy na pastwę Rosji – ocenił dr Jan Wiśniewski.

Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę, iż podczas spotkania szefowie państw poruszyli nie tylko kwestie pomocy militarnej dla Ukrainy, ale również poparli prozachodnie aspiracje kraju ogarniętego wojną.

Przywódcy podpisali deklarację, w której potwierdzili niezbywalne prawo Ukrainy do swojej suwerenności i integralności terytorialnej. Ponadto zaakcentowali wolę współpracy w procesie odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny – mówił politolog.   

https://twitter.com/prezydentpl/status/1613269407634956324

Dr Jan Wiśniewski zaznaczył, że przywódcy odnieśli się również do wspólnego dziedzictwa państwowego – historii.

– Nawiązano do historii I Rzeczpospolitej oraz do zbliżającej się 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Wybuchło w 1863 roku i było skierowane przeciwko Rosji. W tym powstaniu uczestniczyli nie tylko Polacy, ale również Litwini, Rusini. Trzeba tu pamiętać o wspólnym sztandarze, na którym widniała nie tylko Pogoń, nie tylko polski Orzeł, ale również symbol Rusi – św. Michał Archanioł. To pokazuje, że łączy nas historia – podkreślił rozmówca Radia Maryja.

Ponadto prezydenci Polski i Ukrainy odwiedzili w środę Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie złożyli kwiaty i oddali hołd poległym.

– Jest też historia, która w dużym stopniu nas różni. Chodzi tu o historię związaną z początkiem polskiej i ukraińskiej państwowości – lata 1918-1919, a więc walka o Lwów. To także historia, która dotyczy II wojny światowej. Widzę, że konflikt, który trwa na Wschodzie, polskie stanowisko, pomoc ze strony Polski i Litwy (…) – pomaga wyjaśnić sobie pewne sprawy. Historia, którą obecnie tworzymy, wpływa na historię, jaka miała miejsce. Trzeba pamiętać, że przy tworzeniu państwa polskiego doszło do konfliktu o Lwów, który został jakby okryty takimi kwestiami, jak późniejsza polsko-ukraińska współpraca w 1920 r. – sojusz Piłsudski-Petlura. To wszystko tworzy historyczną całość. Jeśli chodzi o zbrodnię na Polakach na Wołyniu na przełomie lat 1943/44, myślę, że strona ukraińska stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom państwa polskiego. Kroki, które uczyniono ponad miesiąc temu będą wspólnym kierunkiem rozwiązywania naszej trudnej historii – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Podczas środowej wizyty na Ukrainie prezydent Andrzej Duda spotkał się również z Rodakami mieszkającymi we Lwowie.

Cała rozmowa z dr. Janem Wiśniewskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl