[TYLKO U NAS] Dr Wiśniewski: Potrzeba większych ćwiczeń z udziałem licznych kontyngentów wojskowych

Anakonda czy innego typu ćwiczenia wojskowe przeprowadzone na terytorium Polski to dobry kierunek; na to zawsze powinny być środki. To jest bardzo ważne przy działaniach sojuszniczych – powiedział na antenie TV Trwam w programie „Stan bezpieczeństwa państwa” dr Jan Wiśniewski, nawiązując do aktualnej sytuacji w polskiej armii.

Pomimo wszelkich starań Ministerstwa Obrony Narodowej potrzeba jeszcze wiele wysiłku, aby podnieść prestiż polskiego wojska. Zdaniem dr. Jana Wiśniewskiego, są trzy kierunki działań, a najważniejszy z nich to wyszkolenie polskiej armii.

– Ostatnie ćwiczenia czy manewry wojsk NATO, szczególnie w 2016 r., pokazują, że państwa NATO dopiero ostatnimi czasy zaczęły ponownie przeprowadzać ćwiczenia wojskowe na znacznie większą skalę. Początek XXI wieku to jest pewien zastój. Ćwiczenia przeprowadzono jednostkami typu kompania, batalion, czasami brygada, ale nagle okazało się, że potrzeba większych ćwiczeń z udziałem znacznie bardziej licznych kontyngentów wojskowych, i nie tylko jednego państwa, ale kilku, aby zgrać współdziałanie. To jest bardzo ważne przy działaniach sojuszniczych. Anakonda czy innego typu ćwiczenia przeprowadzone na terytorium Polski to dobry kierunek. Na to zawsze powinny być środki. Żołnierz, który się nie szkoli, niestety to tak, jakby się cofał – zaznaczył wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Gość TV Trwam dodał, że zakupy nowego sprzętu wojskowego powinny być oparte o rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego.

– To już pokazały konflikty, szczególnie te w Gruzji w 2008 r., kiedy nagle okazało się, że niektóre rakiety gruzińskie, które były wyprodukowane w Izraelu, zmieniają kierunki – kod źródłowy został przekazany Rosjanom przez jedną z izraelskich prywatnych firm. Trzeba zwracać uwagę, że jeżeli nawet kupujemy nowy sprzęt, on powinien być produkowany przez polskie zakłady. Zapłaćmy za licencję, za możliwość zakupu tego sprzętu, ale niech to będzie produkowane w Polsce – miejsca pracy, ekonomia, finanse. To jest istotna kwestia, która musi być spełniona – akcentował dr Jan Wiśniewski.

Całość programu „Stan bezpieczeństwa państwa” z udziałem dr. Jana Wiśniewskiego można zobaczyć [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl