fot. wPolityce.pl

[TYLKO U NAS] Dr Bukowski: Nie może być tak, że chodzimy po ulicach, których bohaterami są komuniści, którzy niewolili polski naród

Nie może być tak, że chodzimy po ulicach, których bohaterami są m.in. komuniści, którzy niewolili polski naród – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja dr Jerzy Bukowski. Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie odniósł się w ten sposób do decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten postanowił uchylić 44 zarządzenia w sprawie zmiany nazw ulic w Warszawie. Cała sprawa ma związek z ustawą dekomunizacyjną.

Rozporządzenie ws. zmian nazewnictwa ulic w stolicy wydał wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Decyzją Sądu, urzędnik nie uzasadnił odpowiednio przedłożonych zarządzeń. Wojewoda w swojej decyzji powołał się na opinię Instytutu Pamięci Narodowej.

Dr Jerzy Bukowski wskazał, że wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego jest nie na miejscu.

NSA domagający się od IPN, aby dokładniej uzasadnił, dlaczego Armia Ludowa to jest komunistyczna jaczejka dowodzona przez zdrajców stanu dyrygowanych z Moskwy wydaje mi się czymś niestosowanym. Jeżeli NSA zwraca uwagę, że jest to formacja komunistyczna, ale domaga się, aby IPN to dokładniej udowodnił, to ja się zastanawiam, jakiej historii i kiedy uczyli się ci sędziowie. To jest tak, jakby ktoś się domagał dokładnego wyjaśnienia i wytłumaczenia, dlaczego wolno puszczony przedmiot spada na ziemię. Jest co prawda prawo grawitacji, ale to nie wystarczy, proszę nam to dokładniej uzasadnić – zaznaczył dr Jerzy Bukowski.

Dalsze decyzji w sprawie nazw ulic w stolicy leżą teraz gestii władz Warszawy. Instytut Pamięci Narodowej zaapelował do samorządu, aby ten odstąpił od przywracania zmienionych już nazw ulic.

Tymczasem prezydent Warszawy Rafa Trzaskowski wyraził zadowolenie z wyroku Naczelnego Sadu Administracyjnego. Włodarz stolicy jest za tym, aby przywrócono 44 nazwy ulic. Rafał Trzaskowski zastrzegł, że skonsultuje to z radnymi.

RIRM

drukuj