fot. PAP/Jacek Bednarczyk

[TYLKO U NAS] Dr J. Bukowski o niedopuszczeniu do rekomunizacji w Białymstoku: Wyrazy ogromnego uznania dla pana wojewody, który pokazał, na czym polega polska racja stanu

Wyrazy ogromnego uznania dla pana wojewody, który okazał się znakomitym reprezentantem rządu w terenie, bo taki właśnie urząd to jest wojewoda, i pokazał, na czym polega polska racja stanu. Ja rozumiem, że samorządy mają absolutnie suwerenne prawo do decydowania o tym, jakich chcą mieć bohaterów na swoich ulicach, placach, szkołach, instytucjach publicznych, ale to nie mogą być bohaterowie, którzy źle zasłużyli się w Polsce – mówił dr Jerzy Bukowski w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Wojewoda podlaski unieważnił dziś uchwałę, która zmieniała nazwę ulicy majora „Łupaszki” w Białymstoku na ulicę Podlaską [więcej].

Do sprawy odniósł się dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

– Bardzo się cieszę. Wyrazy ogromnego uznania dla pana wojewody, który okazał się znakomitym reprezentantem rządu w terenie, bo taki właśnie urząd to jest wojewoda, i pokazał, na czym polega polska racja stanu. Ja rozumiem, że samorządy mają absolutnie suwerenne prawo do decydowania o tym, jakich chcą mieć bohaterów na swoich ulicach, placach, szkołach, instytucjach publicznych, ale to nie mogą być bohaterowie, którzy źle zasłużyli się w Polsce, tak jak również nie można usuwać tych bohaterów, którzy się Polsce dobrze przysłużyli – wskazał gość Radia Maryja.

Istotnym tematem w obecnych czasach jest kwestia repatriacji.

– Ja jestem bardzo tym zaskoczony, dlatego że na terenie województwa małopolskiego funkcjonuje wspaniała kobieta pani Aleksandra Ślusarek, która już z początkiem lat 90-tych, tuż po tych przemianach społeczno-politycznych, rozpoczęła na własną rękę sprowadzanie do Polski naszych rodaków z Kazachstanu i wydawało się, że sposób, w jaki ona to robi, stanie się pewnym przykładem dla całej Polski, w tym innych samorządów, ale i władz państwowych, ponieważ samorządy mogą tutaj wykazywać pewną inicjatywę, ale nie wszystkie są bogate i mogą zaoferować tym repatriantom domy czy też miejsca pracy. Jest rzeczywiście potrzeba powołania albo jakiegoś urzędu, albo pewnej bardzo poważnej komórki w którymś z ministerstw – powiedział dr Jerzy Bukowski.

Poważnym problemem jest także niemożność należytego uczczenia pamięci Polskich ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych.

– Pierwsze transporty, jakie szły do Auschwitz, to byli głównie Polacy. Rzecz jasna, ten obóz się kojarzy w świadomości całego świata z Holokaustem, ale tam ginęli przedstawiciele wielu narodów z całej Europy i musimy o tym też pamiętać. Kompletnie nie rozumiem natomiast tego, dlaczego dyrekcja i państwowa rada tego muzeum nie jest w stanie tej kwestii jednoznacznie załatwić, bo dlaczego dochodzi do takich skandalicznych sytuacji, że zabrania się na teren obozu, w którym ginęli Polacy i który był utworzony na terytoriom II Rzeczypospolitej przez Niemców, wnosić polskich flag? To jest przecież jakiś paradoks – podkreślił dr Jerzy Bukowski.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Jerzego Bukowskiego mogą Państwo odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj