fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Dr J. Bukowski: Każda próba ściągnięcia do Polski ewidentnego zbrodniarza z czasów stalinowskich zasługuje na uznanie

Kombatanci z Krakowa mają nadzieję, że uda się sprowadzić do Polski byłego stalinowskiego sędziego Stefana Michnika. Mam nadzieję, że zostanie skutecznie wydany, po raz drugi już, europejski nakaz aresztowania – powiedział dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia i Kombatantów Osób Represjonowanych w Krakowie.

W poniedziałek Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie ma zdecydować o ewentualnym wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec mężczyzny.

Pion śledczy IPN przedstawił względem niego nowe zarzuty. Stefan Michnik jest podejrzany o popełnienie łącznie 93 przestępstw.

Dr Jerzy Bukowski przypomina, że sędzia Michnik był funkcjonariuszem poprzedniego systemu; systemu, który był antypolski.

– Każda próba ściągnięcia do Polski ewidentnego zbrodniarza z czasów stalinowskich zasługuje na uznanie. Nie ma znaczenia, kim ten człowiek jest, ale co robił. IPN zgromadził bogatą dokumentację w sprawie antypolskich działań sędziego Stefana Michnika w latach 50. Były to działania wymierzone w rację stanu niepodległej RP. Pan Michnik był funkcjonariuszem systemu komunistycznego, czyli antypolskiego. Mam nadzieję, że zostanie skutecznie wydany, po raz drugi już, europejski nakaz aresztowania – podkreślił dr Jerzy Bukowski.

Stefan Michnik mieszka w Szwecji, a Europejski Nakaz Aresztowania wobec niego wydano w ubiegłym roku. Szwedzki sąd zdecydował jednak, że były sędzia nie będzie wydany Polsce ze względu na przedawnienie zarzucanych mu czynów i szwedzkie obywatelstwo. Teraz śledczy IPN przedstawili nową argumentację prawną dotyczącą nieprzedawnienia zbrodni popełnionych przez Stefana Michnika.

RIRM/TV Trwam News

drukuj