fot. flickr.com

„New York Times”: Specjalna jednostka rosyjskiego wywiadu działa w Europie

Amerykański dziennik „New York Times” donosi o specjalnej grupie wywiadu Rosji. Jednostka działa na terenie Europy. Jej celem jest destabilizacja regionu.

Kampania destabilizacyjna w Mołdawii. Próba zabójstwa bułgarskiego handlarza bronią. Nieudany zamach stanu w Czarnogórze sprzed trzech lat i zamach na podwójnego agenta Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii. Te, z pozoru niezwiązane ze sobą wydarzenia, łączy jedno – tajna jednostka rosyjskiego wywiadu.

– Działania, które prowadzi Rosja, nie są niczym nowym. Można nawet powiedzieć, że w jej wypadku są to działania rutynowe – mówi historyk prof. Tadeusz Marczak.

Powołując się na europejskich i amerykańskich agentów wywiadu „New York Times” przekonuje, że w rosyjskim wywiadzie GRU znajduje się specjalna jednostka zajmująca się destabilizacją Europy. W grę wchodzą nie tylko zamachy i morderstwa, ale także cyberataki oraz dezinformacja prowadzona na szeroką skalę.

– Wielka gra nigdy się nie kończy, a więc także i zimna wojna przeszła po prostu w inną fazę rywalizacji na arenie międzynarodowej – dodaje prof. Tadeusz Marczak.

Według gazety, specgrupa rosyjskiego wywiadu działa w Europie co najmniej od dziesięciu lat.

TV Trwam News

drukuj