Światowy Dzień Reumatyzmu

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu. To dobra okazja, by przełamywać stereotypy na temat chorób reumatycznych i zwiększać świadomość społeczną na ich temat.

Choroby reumatyczne są powszechnie kojarzone z ludźmi starszymi. Tymczasem zapadają na nie także dzieci i młodzież, a najczęściej osoby w sile wieku, od trzeciej do piątej dekady życia – przypominają organizatorzy kampanii „Reumatyzm Ma Młodą Twarz”. Jak podkreślają, reumatyzm to nie tylko stawy, ale często dochodzi do zajęcia organów wewnętrznych takich jak serce, nerki, płuca, oczy a nawet układ nerwowy.

Najczęstszym problemem u ludzi chorych jest ból, z którym osoby chore zasypiają i budzą się rano. Ból zakłóca w nocy sen i odpoczynek, dlatego dla pacjentów z chorobami reumatycznymi charakterystyczne jest przewlekłe zmęczenie, które nie mija w ciągu dnia.

Dokładna przyczyna rozwoju tych chorób nie jest znana. Badania dowodzą jedynie, że wszystkie mają związek z zaburzeniami funkcjonowania układu odpornościowego. Są to choroby nieuleczalne, które w ciągu kilku lat mogą doprowadzić do niepełnosprawności chorego, zwłaszcza jeśli są zbyt późno rozpoznane i niewłaściwie leczone. Dlatego tak ważne jest postawienie jak najszybciej prawidłowej diagnozy i rozpoczęcie leczenia. To daje szanse na zahamowanie choroby i jak najdłuższe utrzymanie sprawności.

Na choroby stawów cierpi w Polsce ponad dziewięć milionów osób – statystycznie co czwarty Polak. Na zapalne choroby reumatyczne choruje – według różnych szacunków – od 300 tys. do 500 tys. osób w Polsce.

TV Trwam News

drukuj