[TYLKO U NAS] Dr J. Bukowski: Sprawa Pomnika Katyńskiego w Jersey City zjednoczyła Polonię

Okazało się, że burmistrz Jersey City zjednoczył Polonię amerykańską, czego nie udało się zrobić przez wiele lat jej różnym poważnym przedstawicielom – zauważył we wtorkowym wydaniu „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Gość audycji mówił m.in. na temat kwestii Pomnika Katyńskiego z Exchange Place w amerykańskim Jersey City. Chęć przeniesienia monumentu przez tamtejszego burmistrza Stevena Fulopa wywołała głośne protesty Polonii w USA oraz popierających ją środowisk, a sprawa nabrała charakteru międzynarodowego. W zeszłym tygodniu amerykański sąd zdecydował, że pomnik nie może zostać przeniesiony do 29 maja tego roku. [czytaj więcej]

Dr Jerzy Bukowski zwrócił uwagę, że z zamieszania wokół pomnika można wyciągnąć również pozytywne wnioski. Ta sprawa zjednoczyła tamtejszą Polonię – wskazał filozof.

– Polacy najlepiej się jednoczą w jakiejś sprawie wtedy, kiedy mają wspólnego wroga. Tak było wielokrotnie w naszej historii. Otóż okazało się, że żydowski burmistrz Jersey City zjednoczył Polonię amerykańską, czego nie udało się zrobić przez wiele lat różnym poważnym przedstawicielom tejże Polonii – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Jak ocenił, „dobrze, że to zjednoczenie – choćby miało być tylko chwilowe – zyskało wsparcie ze strony władz Polski”.

– To znaczy nie tylko konsulatu w Nowym Jorku, nie tylko ambasady w Waszyngtonie, ale również Ministerstwa Spraw Zagranicznych. To jest niezwykle istotne, że tutaj stanęliśmy wszyscy ramię w ramię w obronie tego pomnika – dodał.

Jak zauważył, nagłośnienie sprawy pozwoliło też rozpropagować wiedzę nt. mordu katyńskiego.

– Dobrze, że trochę się też i w amerykańskiej prasie pisze o samym Pomniku Katyńskim, tzn. o tym, czemu ten pomnik jest poświęcony – czemu i komu, jakiemu wydarzeniu i jakim ludziom – zaznaczył.

Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie przypomniał także, że Historia między Stanami a Polską jest nieco inna niż w przypadku innych narodów.

– Nigdy nie byliśmy w żadnym konflikcie (…). Co więcej mamy wielkich wspólnych bohaterów takich jak Tadeusz Kościuszko, jak Kazimierz Pułaski, jak Ryszard Kukliński – to jest to, co nas łączy – powiedział dr Jerzy Bukowski we wtorkowych „Aktualnościach dnia”.

Całość „Aktualności dnia” z udziałem dr Jerzego Bukowskiego dostępna [tutaj].

RIRM

drukuj