fot. PAP/Marcin Obara

Przybędzie fotoradarów na polskich drogach – za pieniądze z UE

Jak informuje dzisiaj „Dziennik Gazeta Prawna”, pod koniec 2020 roku w Polsce liczba urządzeń rejestrujących prędkość może wzrosnąć o kilkaset sztuk, a nawet się podwoić. Inspekcja Transportu Drogowego otrzymała właśnie zgodę, by wykorzystać pieniądze z Unii Europejskiej na rozbudowę sieci fotoradarów.

Chodzi o projekt „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”, który opiewa na 162 mln zł. Jeszcze do końca tego roku ma zostać podpisana umowa o dofinansowanie z UE dla tego projektu.

Wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury, poseł PiS Jerzy Polaczek, wskazuje, że kluczowe będzie umiejscowienie i wykorzystanie nowych fotoradarów.

Jeśli ta rozbudowa systemu fotoradarowego będzie się opierała o zaudytowane miejsca, gdzie dochodzi do wypadków, w których ofiarami są uczestnicy ruchu, i jeżeli te miejsca są identyfikowane jako miejsca niebezpieczne oraz jeśli ta polityka będzie – tak jak to deklarował wcześniej rząd PiS – związana ze znaczącym ograniczeniem liczby ofiar na polskich drogach, to tego rodzaju model jest dopuszczalny. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do poprzedników, nikt nie proponuje (…) określonej sumy wpływu (do budżetu) – wskazał Jerzy Polaczek.

Obecnie Inspekcja Transportu Drogowego ma do dyspozycji w całej Polsce ponad 400 fotoradarów.

RIRM

drukuj