fot. twitter.com/arekmularczyk

[TYLKO U NAS] A. Mularczyk: Niemcy nie rozliczyli się z II wojny światowej i nadal mają dług wobec Polski, która ma pełne prawo domagania się reparacji wojennych

p1 września 2022 roku na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku niemieckiej agresji i okupacji w czasie II wojny światowej. Prace nad dokumentem trwały aż pięć lat. Eksperci oszacowali, że straty, jakie poniosła Polska w wyniku II wojny światowej, opiewają na sumę 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Niemcy do dziś nie rozliczyli się ze zbrodni, jakiś dokonywali na ziemiach polskich oraz strat, jakie poniosła nasza Ojczyzna. „Konieczne jest pokazanie Niemcom, że nie rozliczyli się z II wojny światowej i nadal mają dług wobec Polski. (…) Polska ma pełne prawo domagania się reparacji wojennych” – powiedział Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Zamku Królewskim w Warszawie został zaprezentowany raport dotyczący strat poniesionych przez Polskę w wyniku niemieckiej okupacji. https://straty-wojenne.pl/ Według szacunków przedstawionych w dokumencie suma strat to 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.

– Najważniejszą cyfrą jest cyfra sumy cząstkowych strat, jakie wyliczyliśmy w raporcie, ponieważ sumowaliśmy straty materialne ze wszystkich obszarów strat (…), ale przede wszystkim straty demograficzne, czyli straty ludzkie. Tutaj wyliczyliśmy, że straty możemy przeliczyć na kwotę 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych, co daje kwotę 1,5 biliona dolarów albo kwotę 1,3 biliona euro. Jest to nasz szacunek strat materialnych i demograficzny, który opiera się o bardzo konkretne, ostrożne i konserwatywne wyliczenia. Nie ma tam żadnych fantazji – są to bardzo rzetelne wyliczenia. W zależności od przyjętej ideologii moglibyśmy te kwoty powiększyć, ale podane kwoty są znaczące. Raport, który przygotowaliśmy, składa się z trzech tomów. Pierwszy określa szacunek i opis strat wojennych. Drugi tom to dokumentacja fotograficzna. Trzeci tom zawiera indeks i rejestr miejscowości, w których dochodziło do męczeńskiej śmierci Polaków – wyjaśnił poseł Prawa i Sprawiedliwości.

W skład Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej wchodzili między innymi eksperci z dziedziny ekonomii, historii oraz nauk prawnych.

– W grupie specjalistów przygotowujących raport było wielu ekspertów różnych dziedzin. W skład wchodzili ekonomiści, rzeczoznawcy majątkowi, historycy, historycy gospodarczy, archiwiści, statystycy, ekonometrycy i prawnicy. Szacunek strat materialnych i niematerialnych wchodzi w obszar bardzo wielu różnych zagadnień i nie ma jednej osoby, która miałaby wiedzę z tak wielu obszarów, dlatego praca jest pracą o charakterze interdyscyplinarnym. Oczywiście jest wkład historyczny, który musi być, wyliczenia demograficzne i w oparciu o wyliczenia demograficzne przygotowano rachunek strat ludzkich, natomiast w oparciu o dane statystyczne, dane archiwalne przygotowano rachunek start ekonomicznych i materialnych. Nasi ekonomiści, którzy badali straty w bankowości, doszli do odkryć, że Niemcy rabowali depozyty bankowe z instytucji kredytowo-oszczędnościowych, z polskich banków i te środki przenosili do Deutsche Banku. Udało się ustalić numer konta bankowego, na którym te środki najprawdopodobniej są zgromadzone – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Wyniku niemieckiej okupacji Polska straciła blisko 6 milionów obywateli. 21 procent poległy stanowiły dzieci do 10. roku życia.

– Przy wyliczaniu strat ludzkich posłużyliśmy się metodą, która polega na tym, że każdy człowiek podczas swojego życia pracuje, wytwarza pewien dochód, zarabia wynagrodzenia. Jesteśmy wszyscy częścią PKB. Naukowcy ustalili, ile osób zostało zamordowanych przez Niemców. Według wyliczeń naszego raportu jest to 5 milionów 219 tysięcy osób (nie wliczaliśmy osób zamordowanych przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich i inne nacje). Nasi naukowcy wyliczyli, jaka była statystyczna średnia długość życia w tamtym czasie, ile ci ludzie zarabiali, a później przeliczyli utratę blisko 6 milionów obywateli na utracone wynagrodzenia, które są elementem PKB. Przeliczono, że utrata jednego życia to strata około 800 tysięcy złotych w PKB. (…) Tutaj nie wycinamy życia człowieka, ale wyceniamy stratę tej jednej osoby dla PKB. Są to dane konserwatywne, ostrożne i nie jest to podawanie kwot, ile warte jest życie ludzkie – podkreślił Arkadiusz Mularczyk.

Zdaniem przedstawicieli komisji konsekwencje działań niemieckich zbrodni na ziemiach Polski powinny zostać uregulowane w umowie bilateralnej, którą zawarłyby rządy Polski i Niemiec.

– W tym momencie istotne jest zakomunikowanie stronie niemieckiej wniosków raportów, przedstawienie ich kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi wraz z żądaniami polskiego rządu. Od reakcji kanclerza Olafa Scholza będą zależały nasze kolejne działania. Myślę, że ważne jest podjęcie działań o charakterze informacyjnym. Z raportem powinni zapoznać się czołowi politycy niemieccy. (…) Konieczne jest pokazanie Niemcom, że nie rozliczyli się z II wojny światowej i nadal mają dług wobec Polski. (…) Polska ma pełne prawo domagania się reparacji wojennych – mówił przewodniczący Rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego.

Rodzina Radia Maryja przyczyniła się do powstania trzeciego tomu raportu. Dane dotyczyły zbrodni na ludności cywilnej, jakiej dopuszczali się Niemcy podczas okupacji. [czytaj więcej]

–  Dziękuję o. dr. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR, Dyrektorowi Radia Maryja, pani Lidii Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowej Fundacji „Lux Veritatis” , a także studentom Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu za pomoc przy realizacji trzeciego tomu raportu, który dotyczył rejestru miejscowości, w których dochodziło do męczeńskiej śmierci Polaków – podsumował poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Całą rozmowę z Arkadiuszem Mularczykiem można odsłuchać [tutaj]. 

[TYLKO U NAS] A. Mularczyk: Niemcy – Prezentacja strat wojennych

 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl