fot. TV Trwam

A. Mularczyk: Osoby niepełnosprawne wymagają kompleksowego wsparcia

Pomoc dla osób niepełnosprawnych powiększyła się, ale to cały czas jest mało – ocenił dzisiaj poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Jego zdaniem, osoby niepełnosprawne wymagają wielkiego wsparcia, które musi być interdyscyplinarne i kompleksowe.

W środę w Sejmie rozpoczął się protest Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Rodzice domagają się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu osiemnastego roku życia.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który spotkał się w czwartek w Sejmie z rodzicami osób niepełnosprawnych, przekonywał dzisiaj w Radiowej Jedynce, że podejście do osób niepełnosprawnych oraz osób, które się nimi opiekują, jest „miarą naszego człowieczeństwa” i „testem dla naszego państwa i naszego społeczeństwa”.

„My, jako nasz rząd, dużo robimy i wspieramy rodziny, wspieramy rodziny z dziećmi i też ta pomoc również dla osób niepełnosprawnych się powiększyła, ponieważ podwyższono świadczenia pielęgnacyjne, świadczenia socjalne, ale to cały czas jest mało” – stwierdził.

„Musimy pamiętać, że osoby niepełnosprawne wymagają bardzo wielkiego wsparcia i to musi być wsparcie interdyscyplinarne i kompleksowe; ono wiąże się z jakością opieki zdrowotnej, rehabilitacji, edukacji, diagnostyki – to jest cały kompleks różnego rodzaju zadań dla państwa, ale też dla nas wszystkich, dla społeczeństwa, żeby osoby niepełnosprawne nie tylko miały dobre warunki leczenia, funkcjonowania, diagnostyki, ale także pracy, edukacji” – argumentował.

„Tu nie chodzi tylko i wyłącznie o sto, dwieście, czy trzysta złotych, ale o cały system funkcjonowania naszego państwa” – podkreślił.

Jego zdaniem, „jest to niekończąca się praca, która spoczywa na całym aparacie państwa”.

Jak mówił, „głęboko wierzy w to, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego i minister Elżbieta Rafalska robią wszystko, żeby to wsparcie było jak najlepsze i by szło w dobrym kierunku”.

„Jest decyzja o utworzeniu dużego kompleksowego programu wsparcia dla osób niepełnosprawnych i dla ich rodzin. To jest konieczne i to jest praca, w którą musimy się wszyscy włączyć, bo dotyczy naszych przyjaciół, bliskich, często naszych rodzin” – zaznaczył polityk PiS.

PAP/RIRM

drukuj