fot. flickr.com

Francja: Imam wydalony do Algierii za radykalne kazania

El Hadi Doudi, imam salafita z Marsylii, został w piątek rano wydalony do Algierii – poinformowało MSW Francji, na które powołuje się AFP. Imam jest znany z głoszenia radykalnych kazań.

Doudi został we wtorek powiadomiony o nakazie deportacji wydanym przez resort spraw wewnętrznych ze względu na treść wystąpień publicznych. Ale wykonanie tej decyzji zostało na krótko zawieszone przez Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC), który ostatecznie jednak dał zielone światło w czwartek – informuje AFP.

Prawnik imama Nabil Boudi powoływał się przed ETPC na ryzyko, że jeśli jego klient zostanie wydalony przez francuskie władze do Algierii, będzie poddany torturom lub „nieludzkiemu i poniżającemu traktowaniu”.

Trybunał dał francuskim władzom 72 godziny na „zebranie dodatkowych informacji niezbędnych do świadomego podjęcia decyzji”.

Salafizm to radykalny odłam islamu. 63-letniemu Doudiemu z meczetu As-Sounna w centrum Marsylii zarzuca się głoszenie bardzo radykalnych kazań – podaje na stronie internetowej dziennik „La Croix”.

W swoim wniosku w sprawie Doudiego francuskie MSW wymieniło m.in. „akty umyślnego i celowego podżegania do dyskryminacji, nienawiści lub przemocy wobec konkretnej osoby lub grupy osób”, w tym przypadku kobiet, Żydów, szyitów i ludzi dopuszczających się cudzołóstwa.

Francuski minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb poinformował pod koniec marca w wywiadzie udzielonym dziennikowi „Ouest-France”, że dwudziestu zradykalizowanych cudzoziemców o uregulowanej sytuacji zostało wydalonych z terytorium Francji w 2017 roku; zaznaczył, że „nigdy wcześniej nie osiągnięto takiej liczby”.

PAP/RIRM

drukuj