fot. PAP/Rafał Guz

A. Mularczyk chce, by BAS uzyskało od Włoch, Grecji i Izraela informacje ws. reparacji

Biuro Analiz Sejmowych wystąpi do parlamentów Włoch, Grecji i Izraela o informacje ws. odszkodowań wojennych. Strona polska chce wiedzieć, w jaki sposób w krajach tych prowadzona jest procedura dochodzenia roszczeń za straty związane z II wojną światową. Wniosek w tej sprawie do Biura skierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec.

W rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Arkadiusz Mularczyk podkreślił, że we Włoszech, Grecji i Izraelu podejmowano m.in. działania sądowe dotyczące reparacji.

Chcemy uzyskać informacje, jakie przepisy prawne w tych krajach funkcjonują i jak obywatele tych krajów występują wobec Niemiec na drogę sądową w sprawach dotyczących odszkodowań za II wojnę światową. Chcemy się również dowiedzieć, jakie działania podjęły te kraje na forum międzynarodowym wobec Niemiec i z jakimi efektami. Uważam, że Polska powinna uzyskać jak najwięcej informacji na temat procedur, jakie są stosowane w innych krajach, abyśmy za jakiś czas – kiedy będziemy już gotowi z raportem nt. strat wojennych Polski – mogli podjąć jak najbardziej skuteczne działania w celu dochodzenia naszych roszczeń od Niemiec– powiedział Arkadiusz Mularczyk.

Sprawa reparacji wojennych od Niemiec powróciła w ostatnich miesiącach w związku z wypowiedziami polityków PiS, którzy podkreślali, że kwestia ta wciąż nie jest uregulowana.

Podobną opinię wyraziło Biuro Analiz Sejmowych. Innego zdania są naukowcy z Bundestagu, według których polskie roszczenia są bezzasadne.

Z sondażu przeprowadzonego przez IPSOS dla Wiadomości TVP wynika, że ponad 60 proc. Polaków uważa, że Niemcy powinni wypłacić naszemu krajowi odszkodowanie za straty poniesione podczas II wojny światowej.

RIRM

drukuj