fot. Bartłomiej Zborowski

[TYLKO U NAS] A. Abramowicz: Państwo powinno zapewnić prawo do prowadzenia własnej działalności

Niektórzy mówią: „Jak go nie stać, niech zamknie firmę.” Ktoś ma umowy o wynajem, wziął samochód w leasing, może ma jakiegoś pracownika. W związku z tym zamknięcie firmy wiąże się z wieloma problemami. Poza tym prowadzenie działalności, żeby utrzymać swoją rodzinę jest prawem człowieka, więc państwo powinno to każdemu zapewnić. Przy ryczałtowej składce tak nie było – powiedział w poniedziałkowym „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Premier Mateusz Morawiecki w swoim expose wygłoszonym w Sejmie powiedział, że sercem nowoczesnej gospodarki jest przedsiębiorczość, a obowiązkiem państwa jest wspieranie przedsiębiorców, tworzenie im warunków do rozwoju, przewidywalnego prawa pozwalającego na planowanie inwestycji i system podatkowy, który motywuje do rozwoju.

Te słowa częściowo się realizują – wskazał Adam Abramowicz.

– Bardzo wiele zrobiono dla rozpoczynających działalność, żeby zachęcić do zakładania firm, na przykład półroczny „pas startowy”, gdzie nie trzeba płacić składek na ZUS, później obniżone przez dwa lata. Później następuje jednak szara rzeczywistość i tu propozycje ze strony rządu powinny iść dalej – podkreślił gość TV Trwam.

Rząd zadeklarował program „Mały ZUS plus”. Firmy o miesięcznych dochodach do 6 tys. złotych oraz przychodach nie przekraczających 10 tys. złotych zapłacą niższe składki na ZUS.

– To bardzo dobre rozwiązanie, bo w końcu zaczęto mówić o składce jako części dochodu. Do tej pory istniał system, w którym przedsiębiorca musiał zapłacić składki zupełnie oderwane od tego, czy było go stać czy nie. Przez to wielu przedsiębiorców wpadało w problemy – zaznaczył rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Problemy, które piętrzyły się na przykład przez brak możliwości zamknięcia firmy nie przynoszącej wystarczających zysków.

– To nie jest takie proste. Niektórzy mówią: „Jak go nie stać, niech zamknie firmę.” Ktoś ma umowy o wynajem, wziął samochód w leasing, może ma jakiegoś pracownika. W związku z tym zamknięcie firmy wiąże się z wieloma problemami. Poza tym prowadzenie działalności, żeby utrzymać swoją rodzinę, jest prawem człowieka, więc państwo powinno to każdemu zapewnić. Przy ryczałtowej składce tak nie było – powiedział Adam Abramowicz.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl