fot. https://pixabay.com/

Turcja: zatrzymano sześć osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Chin

Turecka policja zatrzymała sześć osób podejrzanych o szpiegowanie w Turcji Ujgurów na rzecz chińskich służb specjalnych – poinformowała we wtorek agencja Reutera. Jeden z podejrzanych był poszukiwany.

Według prokuratury w Stambule siedem osób miało gromadzić informacje na temat znanych przedstawicieli społeczności ujgurskiej w Turcji i powiązanych z nimi organizacji – przekazała państwowa turecka agencja Anatolia. Ambasada Chin w Turcji nie skomentowała tych doniesień.

Jak powiadomił Reuters, szacuje się, że w Turcji przebywa około 50 tys. Ujgurów. To największa ujgurska diaspora poza Azją Centralną. Agencja podkreśliła, że Ujgurów i Turków łączą bliskie więzi etniczne, religijne i językowe. Ujgurzy to przeważnie muzułmanie, mówiący językiem z rodziny języków tureckich.

Chińskie władze są oskarżane o prześladowanie tej grupy etnicznej. W prowincji Sinciang na zachodzie kraju, zamieszkanej w większości przez Ujgurów, obrońcy praw człowieka wielokrotnie dokumentowali nadużycia, które – zdaniem ONZ –  mogą stanowić zbrodnie przeciwko ludzkości.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl