fot. pixabay.com

Rosja: wyrok 25 lat więzienia za próbę podpalenia obiektów wojskowych

Mieszkaniec Nowosybirska w Rosji został skazany na 25 lat pozbawienia wolności za domniemaną próbę podpalenia komisariatów wojskowych (komend uzupełnień) na zlecenie ukraińskiego batalionu Azow – poinformował niezależny rosyjski portal Meduza za państwowymi agencjami i mediami.  

Według prokuratury Ilia Baburin miał dopuścić się czynów zabronionych w okresie od lutego do czerwca 2022 roku. Mężczyznę oskarżono wyłącznie o podpalenie szkoły muzycznej dla dzieci w Nowosybirsku. Pozostałe podpalenia Baburin rzekomo dopiero planował. Rosjanina zatrzymano we wrześniu 2022 roku pod zarzutem przygotowywania aktu terroryzmu. Później oskarżono go jeszcze m.in. o zdradę państwa oraz uczestnictwo w nielegalnej organizacji zbrojnej.

Sąd orzekł, że skazany spędzi aż 20 z 25 lat wyroku w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Opozycyjne media alarmowały, że Baburin przyznał się do winy pod wpływem tortur, a następnie odmówił współpracy ze śledczymi. Mężczyzna oceniał postępowanie karne przeciwko niemu jako „absurd, dzięki któremu funkcjonariusze organów ścigania dorabiają się (kolejnych) gwiazdek na pagonach” – przekazała Meduza.

W poprzednich miesiącach z Rosji napływały liczne doniesienia o wyjątkowo surowych karach za stosunkowo błahe „przestępstwa”, takie jak komentarze w internecie uznane za szkalujące rosyjską armię czy podpalenia komisariatów wojskowych. Osoby oskarżone o dokonanie takich czynów regularnie otrzymują wyroki kilkunastu lub więcej lat pozbawienia wolności.

W połowie lutego br. Władimir Putin podpisał ustawę przewidującą konfiskatę majątku za rzekomo nieprawdziwe informacje na temat armii, a także za „publiczne nawoływanie do działań wymierzonych przeciwko bezpieczeństwu państwa” i wzywanie do nałożenia sankcji wobec Kremla.

Rosyjscy opozycjoniści i zachodni obserwatorzy podkreślają, że drakońskie kary wprowadzone w Rosji po agresji na Ukrainę, rozpoczętej w lutym 2022 roku, coraz bardziej przypominają represje z czasów stalinowskich. Taki pogląd wyraził np. wiosną 2023 roku rzecznik Komisji Europejskiej, Peter Stano.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl