fot. PAP/Leszek Szymański

M. Przeworska o protestach rolników: Tylko współpracując, idąc ramię w ramię z rolnikami z innych państw UE, jesteśmy w stanie dokonać pewnych zmian

Wiele problemów, przeciwko którym protestujemy, mają swoje źródła w Brukseli. Dlatego mamy świadomość, że tylko współpracując, idąc ramię w ramię z rolnikami z innych państw Unii Europejskiej, jesteśmy w stanie dokonać pewnych zmian. Te zmiany przede wszystkim mogłyby się zacząć od tego, aby wybrać inną reprezentację, która nie będzie tak ochoczo popierać antyrolnicze przepisy – powiedziała Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, w programie „Wieś to też Polska” na antenie TV Trwam.

Monika Przeworska zaznaczyła, że od kilku miesięcy obserwujemy, jak potężne protesty przetaczają się przez Polskę. Tak naprawdę protestuje cała Europa. W Brukseli 4 czerwca odbędzie się międzynarodowa manifestacja rolników zrzeszonych w ramach platformy #EUnitedAgri m.in. z Polski, Niemiec, Holandii i Belgii. [czytaj więcej]

– Wiele problemów, przeciwko którym protestujemy, mają swoje źródła w Brukseli. Dlatego mamy świadomość, że tylko współpracując, idąc ramię w ramię z rolnikami z innych państw Unii Europejskiej, jesteśmy w stanie dokonać pewnych zmian. Te zmiany przede wszystkim mogłyby się zacząć od tego, aby wybrać inną reprezentację, która nie będzie tak ochoczo popierać antyrolnicze przepisy – zaznaczyła Monika Przeworska.

Europejscy rolnicy chcą pokazać, dlaczego sytuacja w europejskim rolnictwie jest tak dramatyczna. Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej wskazała, że często to, co słyszymy w przekazach medialnych, ma niewiele wspólnego z prawdą i rzeczywistością.

– Reprezentujemy grupę, która twardo stąpa po ziemi. Przed wyborami warto więc faktycznie się przygotować i prześledzić, kto jest na listach wyborczych, jak ta osoba głosowała, jeżeli już startowała wcześniej (…). Drugą podniesioną kwestią jest brak jedności pomiędzy rolnikami. Myślę, że ten brak jedności pomiędzy rolnikami, jeżeli chodzi o oddolny ogólnopolski protest, o oddolnych liderów, a inne związki, to przede wszystkim rola mediów i polityków, którzy za wszelką cenę starają się wytworzyć w społeczeństwie przekaz, że ta grupa jest bardzo podzielona i nie ma współpracy. To jest nieprawda – oceniła gość TV Trwam.

Dodała, że rolnicy są grupą społeczną, która musi funkcjonować w ramach silnie i bardzo szybko zmieniających się przepisów prawa. Rolnicy często – jak podkreśliła – są stawiani w roli osób, które muszą prosić o spotkanie, czy o to, żeby ktoś w ogóle pochylił się nad tematem rolnictwa.

– Oczywiście nie przed wyborami, bo wtedy każdy rolnictwo zna, każdy rolnictwo kocha. Po wyborach okazuje się, że każdy na dobrą sprawę problemy rolnicze ma totalnie w poważaniu. Siła, która jest teraz budowana, jest siłą na lata, właśnie po to, żeby to rolnicy mogli wymagać, oczekiwać od polityków odpowiedzialności i sprawnie tych ludzi rozliczać – mówiła Monika Przeworska.

Jeżeli pozbędziemy się produkcji żywności z normalnych, konwencjonalnych, gospodarstw, to kto będzie decydował o tym, czy jesteśmy suwerennym, bezpiecznym państwem? – pytała dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

– Plany, które mamy, jeżeli chodzi o całą Unię Europejską, to jest dalsza współpraca, organizowanie wspólnych eventów, czy nawet blokad. Faktycznie jest to taka siła, która w razie czego, jeżeli w którymś kraju działoby się bardzo źle, to właśnie rolnicy z całej Europy są w stanie zatrzymać całą Europę, tak jak już kilkukrotnie pokazali to rolnicy z Polski – zaznaczyła gość TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl