fot. PAP/Tomasz Gzell

Rolnicy mają spotkać się z premierem

Jeszcze dziś ma odbyć się kolejne spotkanie przedstawicieli protestujących rolników z premierem Donaldem Tuskiem. Ma być ono poświęcone systemowym rozwiązaniom dla rolnictwa.

Na dziś zaplanowane zostało kolejne spotkanie przedstawicieli środowisk rolniczych z Donaldem Tuskiem. Tym razem do rozmów z szefem rządu usiądzie 40-osobowa delegacja gospodarzy reprezentujących Oddolny Ogólnopolski Protest Rolników. Będzie to dwóch-trzech liderów strajków z każdego województwa.

Spotkanie będzie dotyczyć systemowych rozwiązań dla rolnictwa. Chodzi m.in. o odejście od Zielonego ładu, rekompensaty dla rolników, rozwiązanie problemu nadwyżki zbóż i rozwój polskiej hodowli.

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, Szczepan Wójcik, powiedział, że rolnicy oczekują ustalenia konkretów i ich realizacji.

– Do tej pory (na nieszczęście dla nas, rolników) nie zostało wprowadzone nic konkretnego. Owszem, były jakieś obietnice: kwestia odejścia od ugorowania, być może kwestia odejścia od ograniczania środków ochrony roślin. Były jakieś negocjacje z Brukselą. Oczywiście to są dobre kroki, że takie negocjacje były i trzeba powiedzieć rządowi, że to dobrze, że rozmawia, natomiast to nie załatwia całej sprawy. Dzisiaj najważniejszym problemem jest zdjęcie nadwyżki zbóż, ochrona produkcji zwierzęcej oraz ochrona granic, bo cały czas jest ogromny problem z niekontrolowanym napływem zboża, chociażby z Ukrainy, co przecież bardzo mocno destabilizuje rynek – mówił Szczepan Wójcik.

Oddolny Ogólnopolski Protest Rolników zrzesza gospodarzy, którzy odcinają się od powiązań politycznych. Podkreślają oni, że ich celem jest ratowanie polskiego rolnictwa.

Pierwotnie spotkanie rolników z premierem miało odbyć się 11 kwietnia, data została jednak zmieniona, bo tego dnia Donald Tusk ma uczestniczyć w posiedzeniu Sejmu.

Z kolei przed kilkoma minutami w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów miały ruszyć rozmowy premiera Donalda Tuska z ministrem rolnictwa, Czesławem Siekierskim. Jednym z tematów jest wsparcie dla producentów zbóż.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl