fot. PAP/EPA

Premier traktuje Polaków jako ludzi niemądrych

Donald Tusk potraktował Polaków jako ludzi bardzo niemądrych„, którzy „nie potrafią obliczyć, ile naprawdę należy się nam z UE – powiedział Jarosław Kaczyński prezes PiS odnosząc się do wystąpienia premiera w Sejmie.

Prezes rady Ministrów prezentował wczoraj europejską politykę rządu. Stwierdził m.in., że w przewidzianej na lata 2014 – 2020 nowej, perspektywie finansowej nasz kraj może otrzymać nawet 400 miliardów złotych.

Jednak jak powiedział Jarosław Kaczyński gdyby podliczenie rządu było uczciwe a nie licytowane w dół, powinniśmy otrzymać z unii więcej pieniędzy.

– Byłoby to łącznie – według dzisiejszego kursu euro 330 mld zł z polityki spójności i licząc to, co nam się należy. czyli podwyżkę stawki na hektar ok. 170 mld zł na rolnictwo – ok. 500 mld. Krótko mówiąc premier – mówiąc, że to pewnie też nie wyjdzie – zabrał nam 100 mld zł. Tak się polityki nie prowadzi. To jest polityka płynięcia w głównym nurcie, ale w stronę wodospadu – powiedział prezes Jarosław Kaczyński.

Janusz Szewczak – ekonomista odnosząc się do wystąpienia premiera  powiedział, że Polska powinna mieć twarde stanowisko, choć zważywszy na naszą obecną pozycję w unii trudno będzie premierowi zrealizować swoją obietnicę.

– Sytuacja budżetu strefy Unii jest niesłychanie napięta. Przypomnijmy w wariancie minimum Unia chce obciąć fundusze spójności budżet o 50 mld, a w wariancie maksimum nawet o 200 mld euro. To oznaczałoby realnie, że Polska może otrzymać nawet 8 – 10 mld euro mniej w ramach funduszy spójności. Widać wyraźnie, że nikt już nie chce płacić na Unię każdy chce wydrzeć te ostatnie pieniądze i Polska nie ma tu silnej pozycji. To jest przykład kolejnych obiecanek, a premier dużo obiecuje, ale słabo z realizacją – dodaje Janusz Szewczak.

 

Wypowiedź Janusza Szewczaka:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj