PAP/Wojciech Olkuśnik

Trwają prace nad pakietem antykryzysowym

Pakiet antykryzysowy – wart 212 miliardów złotych – ma zminimalizować skutki kryzysu wywołanego przez koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w czwartek opozycji proponowane rozwiązania.  

W dobie światowego spowolnienia gospodarczego konieczne są ułatwienia prawne dla przedsiębiorców. Skutki finansowe pandemii koronawirusa odczuwają już polskie firmy.

– Nasze zyski spadną, już spadają, ponieważ nikt nie przychodzi. Sytuacja jest nieciekawa – podkreślił Jarosław Konaszewski, mistrz krawiectwa, przedsiębiorca.

Trwają prace nad pakietem antykryzysowym dla przedsiębiorców.

– Wartość tego programu wyniesie 212 mld zł. To ogromna kwota, którą będziemy się starali w sposób mądry rozprowadzić, tak, aby pomóc pracownikom, pomóc przedsiębiorcom – wskazywał prezydent Andrzej Duda.

Pół miliona mikrofirm zatrudniających do dziewięciu pracowników skorzysta z pożyczek w wysokości 5 tysięcy złotych. Możliwe będzie odroczenia płatności podatków i składek na ZUS.

Lepszym rozwiązaniem byłoby dobrowolne umorzenie składek ZUS – mówił Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

– Cały system miałby się opierać o prostą zasadę czyli zwykły wniosek do ZUS, że przedsiębiorca decyduje się na niepłacenie składek przez 3 miesiące. W tej chwili przedsiębiorca musi do wniosku dołączać dokumenty, dokumentować swoją trudną sytuację – podkreślał Adam Abramowicz.

Firmy transportowe dostaną wsparcie Agencji Rozwoju Przemysłu na refinansowanie umów leasingowych.

Sto tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw będzie mogło uzyskać kredyt z gwarancją de minimis – zaznaczył ekonomista dr Krystian Mieszkała.

– Dużo łatwiej będzie można uzyskać taki kredyt, co oczywiście w warunkach spodziewanego spowolnienia, będzie dużym impulsem, aby takie środki pozyskać – mówił.

Firmy w słabszej kondycji otrzymają dofinansowanie do pensji pracowników w wysokości 40 procent.

Według Beaty Kozyry, prezes Polskiej Izby Przemysłu Targowego, pakiet nie jest wystarczający. Szacunkowo miesięcznie straty dla branży związane z koronawirusem to 150 milionów złotych.

Firmy, które (jeśli w ogóle) wyjdą z kryzysu, nie będą w stanie zarobić na spłatę zadłużenia, ani tym bardziej nie będą w stanie się rozwijać” – podkreślała prezes Polskiej Izby Przemysłu Targowego.

Polskie władze nie wykluczają, że pakiet antykryzysowy będzie modyfikowany.

– Oczywiście może ulegać modyfikacjom. Będzie ulegał, jeżeli to będzie konieczne, wzmocnieniu, intensyfikacji, zwiększeniu. Musimy być elastyczni – akcentował prezydent RP.

Założenia pakietu antykryzysowego premier przedstawił liderom opozycji w trakcie wideokonferencji.

Rozwiązania skrytykował szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

– Nie otrzymaliśmy konkretnych projektów ustaw one podobno jeszcze są w opracowaniu. Nie usłyszeliśmy deklaracji, że rząd zwolni z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne – mówił lider PO.

Nad poprawkami do rządowego projektu pracuje PSL. Ludowcy chcą, aby pomoc otrzymały też samorządy i rolnicy. Również Lewica ma zastrzeżenia do pakietu. Chce, aby państwo rozszerzyło pomoc.

– Wsparcie w utrzymaniu płatności, jeśli chodzi o czynsz, o najem, jeśli chodzi o płatność za gaz, za prąd, za bieżące rachunki. Tutaj państwo również musi interweniować – podkreślał Robert Biedroń, kandydat Lewicy w wyborach prezydenckich.

Ministerstwo Rozwoju podkreśliło, że projekt specustawy wprowadzającej część rozwiązań pakietu antykryzysowego w piątek trafi do prezydenta i Rady Dialogu Społecznego.

Pomysły zmian muszą być dobrze przemyślane – podkreślił rzecznik rządu Piotr Miller.

– Każdej z tych propozycji będziemy się przyglądać i analizować pod kątem ewentualnego wprowadzenia – mówił rzecznik rządu.

Nie wiadomo w jakiej formie zbiorą się posłowie na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Część posłów przebywa na kwarantannie. Tą sprawą zajmie się również w piątek prezydium Sejmu.

„Rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego będą opracowane na podstawie i w porozumieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia” – wskazał Andrzej Grzegrzółka, dyrektor CIS.

Rząd planuje ustawowe zmiany, które pozwolą na odbywanie posiedzeń rządu w formie telekonferencji.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl