fot. twitter.com/xrytel

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Data nie jest przypadkowa. Jej amerykański zapis (3/21) symbolizuje dodatkowy trzeci chromosom występujący w 21. ich parze. Jego obecność jest przyczyną choroby.

Popularyzacji wiedzy na temat potrzeb osób z Zespołem Downa oraz wyrażaniu wsparcia dla nich mają służyć organizowane w ramach obchodów kampanie. [czytaj więcej] 

Jedna z nich polega na zamieszczaniu w mediach społecznościowych zdjęcia w kolorowych skarpetach nie do pary. Ma to symbolizować różnorodność genetyczną. W tę inicjatywę chętnie włączają się politycy lewicy.

W ocenie europosła Prawa i Sprawiedliwości, Patryka Jakiego mamy do czynienia z hipokryzją ze względu na postulowaną przez to środowisko legalizację tzw. aborcji.

– To przez polityków lewicy dzieci z Zespołem Downa w niektórych państwach w ogóle się nie rodzą. W związku z tym są mniej zrozumiałe, bo nie ma ich w otoczeniu i jest na nie mniej pieniędzy, jest mniej programów, które dostosowują takie dzieci do normalnego życia, dodatkowo jest mniej środków na badania, dzięki którym można by było znaleźć lekarstwo na Zespół Downa. Jak jest mało takich dzieci, to się nie opłaca tego po prostu robić. To, że lewica próbuje dzisiaj się promować, kosztem dzieci z Zespołem Downa, to jest coś obrzydliwego – wskazuje Patryk Jaki.  

[Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa] obchodzony jest od 2005 r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 r. wydarzeniu patronuje ONZ.

Źródło: Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”

RIRM

drukuj