Mama dzieci z zespołem Downa: To, co zrobił rok temu TK  jest oddaniem godności niepełnosprawnym dzieciom

Rodzice dzieci z zespołem Downa podkreślają, że ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. tzw. aborcji eugenicznej stanowi przyznanie, że każdy człowiek, także chory, ma prawo żyć i być otoczony troską. Dziś mija rok od przełolmowego orzeczenia Trybunału.

Przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego przy Al. Szucha zorganizowano konferencję prasową, podczas której rodzice chorych dzieci opowiedzili o swoich doświadczeniach. Rok temu TK uznał, że zabijanie dzieci ze względu na wadę genetyczną lub chorobą zagrażającą życiu jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

Marta Witecka, matka dwóch chłopców z zespołem Downa, która adoptowała jednego z synów, zaznacza, że opieka i wychowanie wymagają wiele siły i trudu. Jednak nie ma wątpliwości, że dziecko otoczone miłością i opieką staje się największą nagrodą za cały wysiłek. Jak mówiła, dziś wielkim zadaniem jest pomoc rodzicom, którzy mierzą się ze strachem związanym z narodzinami dziecka i trudnościami.

Rozumiem wszystkie mamy, które przeżywają ten szok, także ojców, którzy nie wiedzą co mają zrobić. Ci ludzie najbardziej potrzebują pomocy, nie jedynego rozwiązania, czyli odebrania życia temu dziecku, ale pomocy, poprowadzenia, co po kolei trzeba zrobić. To, co zrobił rok temu TK jest oddaniem godności tym ludziom, bo oni też mają prawo wyboru. Wiem, że moi synowie, którzy żyją, żaden z nich nie chciałby być uśmiercony. Oni są szczęśliwi  – wskazała Marta Witecka.

Przed TK swoją konferencję zorganizowały dziś także Lewcia oraz środowisko tzw. Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Kaja Godek, szefowa Fundacji Życie i Rodzina, mama Wojtka z zespołem Downa, mówiła: „Każde wulgarne hasło wznoszone przez środowiska feministyczne to obraz i cios w godność naszych dzieci”.

Na dzisiaj organizacje feministyczne organizują swoje protesty przeciwko prawu do życia dla niepełnosprawnych dzieci. Każdy taki protest, każde wulgarne wznoszone przez nie hasła, to jest atak na najbardziej bezbronnych, to jest atak na niepełnosprawne dzieci i tak należy czytać to, co robią feministki na ulicach – podkreśliła Kaja Godek.

Orzecznie TK zostało opublikowane w dzienniku ustaw w styczniu. Trybunał sprawą tzw. aborcji eugenicznej zajął się na wniosek grupy posłów PiS.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj