Październik – miesiąc świadomości o Zespole Downa

Październik jest miesiącem budowania świadomości społecznej na temat zespołu Downa. Z tej okazji organizacje zajmujące się osobami z trisomią 21. chromosomu mówią o ich marzeniach i osiągnięciach.

Każde życie jest tak samo cenne i ważne. Nie inaczej jest w przypadku tych, którzy urodzili się z Zespołem Downa. Mogą wykonywać pracę i normalnie żyć, na co wskazują organizacje, które zajmują się pomocą w znalezieniu pracy osobom z dodatkowym 21. chromosomem.

– Prowadzimy taką placówkę jak agencja zatrudnienia wspomaganego BIZON, gdzie przygotowujemy oferty dla pracodawców, dajemy im świadomość tego, jak ważne, jak pomocne jest przyjmowanie pracowników z niepełnosprawnościami – podkreślała Monika Dudziak, rzecznik stowarzyszenia „Na tak”.

Podopieczni tej placówki podczas warsztatów terapii zajęciowej robią guziki, korale, dzwoneczki i drobne rzeźby. Alicja Zacharczuk, która początkowo była podopieczną, wykonuje zapachowe mydła i nadzoruje pracę innych uczestników.

– Na początku byłam uczestniczką, ale okazało się, że tata z Panią Haliną zatrudnili mnie, żebym dołączyła do pracowników – mówiła.

Podobnie było w przypadku Artura Warchoła, który w warsztatach bierze udział od 2011 roku.

– To terapia, pomoc dla osób z niepełnosprawnościami. Pomagamy kolegom i koleżankom – podkreślał Artur Warchoł.

Zanim w Polsce zmieniło się prawo, osoby z zespołem downa stanowiły prawie 35 proc. wszystkich dzieci, które ze względu na chorobę lub jej podejrzenie były zabijane w polskich szpitalach. Teraz sytuacja zmieniła się na lepsze, jednak – jak zwracała uwagę Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka https://pro-life.pl/ – to wciąż za mało.

– To, że ich życie jest teraz prawnie chronione, jest wielkim krokiem cywilizacyjnym, wielką sprawiedliwością, która po prostu musiała się wydarzyć, ale to nie wystarczy. Jeśli chcemy, aby te dzieci były w naszym społeczeństwie nie tylko tolerowane, ale przyjmowane z największą miłością takimi, jakie są naprawdę. To my potrzebujemy się ciągle edukować i ciągle formować swoje serce w kierunku kochania drugiego człowieka takim, jaki on jest naprawdę – zaznaczyła działaczka.

Pomagają nam w tym rodzice dzieci z zespołem downa, organizując różnego typu kampanie w mediach społecznościowych. Jedna z nich nosi nazwę „Taki jak Ty” i stara się przekonać społeczeństwo, że dzieci z dodatkowym chromosomem są takie same jak my. Tak samo myślą, czują, kochają. Chcą się rozwijać jak my, mieć marzenia i możliwości takie jak my.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl