Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” wskazuje na problemy rodzin wielodzietnych

Największym wyzwaniem, przed jakim stoją rodziny wielodzietne, jest problem mieszkaniowy oraz brak czytelnych informacji o możliwości skorzystania z pomocy samorządowej i rządowej – wynika z opublikowanego przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” raportu Linia 3Plus „Wybrana problematyka życia dużych rodzin w Polsce”.

Przeanalizowano w nim przypadki, które trafiły w okresie pandemii koronawirusa do telefonicznej linii wsparcia prowadzonej przez związek.

W dokumencie wskazano, że największym problemem dla rodzin wielodzietnych, a zwłaszcza dla rodzin 5plus są kwestie mieszkaniowe. Część rodzin sygnalizuje, że jest to jedna z barier dla posiadania większej liczby dzieci.

Michał Wydra, pełnomocnik do spraw mieszkaniowych Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, wskazał na propozycje, które mogłyby pomóc rodzinom wielodzietnym.

– Wskazaliśmy na potrzebę stworzenia czegoś, co się nazywa rodzinnym bonem mieszkaniowym. Chodziło o to, żeby rodzina otrzymała do ręki kwotę pieniędzy, którą mogłaby dowolnie rozdysponować – czy to na zakup mieszkania, czy na remont, czy na wynajem mieszkania. Oczywiście kwota tego bonu byłaby uzależniona od liczby dzieci. Kolejnym naszym postulatem było wprowadzenie rodzinnego konta mieszkaniowego, oprocentowanego atrakcyjnie powyżej inflacji tak, żeby rodzina mogła systematycznie odkładać oszczędności na zakup mieszkania w przyszłości. Rodzinne preferencje kredytowe to nasz kolejny postulat, w którym wskazywaliśmy na zniesienie obowiązkowego udziału własnego przy braniu kredytu mieszkaniowego – mówił Michał Wydra.

W raporcie zwrócono również uwagę na brak czytelnych informacji o możliwości skorzystania przez duże rodziny z pomocy samorządowej i rządowej. Dużym problemem – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach – jest pomoc psychologiczna.

RIRM

drukuj