fot. Tomasz Strąg

Małopolskie: Polsko-słowacki projekt renowacji cmentarzy z I wojny światowej

12 cmentarzy z czasów I wojny światowej w gminie Sękowa w Małopolsce i 14 na Słowacji zostanie odnowionych w ramach polsko-słowackiego projektu „Ocalić od zapomnienia” rewitalizacji nekropolii z I wojny.

Umowę o realizacji projektu podpisali przedstawiciele polskiej gminy Sękowa i słowackiej gminy Nizna Polianka. Wójt Sękowej Małgorzata Małuch poinformowała, że partnerskie przedsięwzięcie będzie realizowane do końca przyszłego roku.

Głównym celem projektu – wskazała wójt – jest zapewnienie odpowiedniej ochrony, wzmocnienie i rozwój głównego potencjału obszaru pogranicza, jaki stanowi dziedzictwo kulturowe.

Efektem realizacji projektu będzie przede wszystkim remont 12 cmentarzy z I wojny światowej w gminie Sękowa i 14 cmentarzy na Słowacji. W projekcie przewidziano także budowę parku historycznego w Siarach i wspólne działania promujące i utrwalające pamięć o poległych w bitwie pod Gorlicami.

Całkowita wartość przedsięwzięcie wynosi ponad 2,2 mln zł. 85 proc. tej kwoty stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Małopolska jest miejscem wiecznego spoczynku żołnierzy wielu narodowości, którzy ginęli w walkach i umierali w okopach w czasie I wojny światowej. W dawnej Galicji Zachodniej powstało ok. 400 cmentarzy upamiętniających ok. 70 tys. poległych żołnierzy, m.in. Polaków, Austriaków, Rosjan, Niemców, Ukraińców, Węgrów i Słoweńców.

Cmentarze z I wojny światowej skrywają ciała ofiar walk toczonych w latach 1914-1915. W tym okresie front broniony był przez armię austro-węgierską oraz pruską i Legiony Polskie przed naporem Rosjan. Tym ostatnim udało się podejść aż pod Kraków, ale od grudnia 1914 r. powoli byli odpychani na wschód. Decydującym starciem była bitwa pod Gorlicami od 2 do 5 maja 1915 r., nazywana ze względu na liczbę ofiar „małym Verdun” lub „polskim Verdun”.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl