Światowy Dzień Zespołu Downa

Przypada dziś Światowy Dzień Zespołu Downa. To nie przypadek, że wypada on tuż przed Dniem Świętości Życia. W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się debata – „Jak skutecznie chronić ludzkie życie w jego prenatalnej fazie?”.

25 marca przypada Dzień Świętości Życia. Dzień wcześniej obchodzony jest Narodowy Dzień Życia. Do każdego powinno dotrzeć przesłanie o ochronie ludzkiego życia od poczęcia.

– W Dniu Świętości Życia każdy z nas, poczynając od swojego życia, ale przez życie każdego człowieka chce spojrzeć na to życie z miłością – mówiła Karolina Smęt z Fundacji Jeden z Nas.

Nadchodzący Dzień Świętości Życia ma ożywić naszą wrażliwość na nienaruszalną wartość życia. Przedstawiciele organizacji pro-life podczas debaty „Jak skutecznie chronić ludzkie życie w jego prenatalnej fazie?” mówili o działaniach, jakie podejmują na rzecz ochrony życia.

– Chcemy, by każdy kto szuka pomocy, każda kobieta, która potrzebuje pomocy, która rozważa aborcję, przyszła i nie bała się oceny, nie bała się osądzenia, ale wiedziała, że otrzyma pomoc – powiedział Jakub Bałtroszewicz, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

W Polsce funkcjonuje wiele miejsc, do których kobiety mogą się zgłosić i uzyskać pomoc. Wiele z nich prowadzonych jest przez Kościół. Nadal jest jednak duża potrzeba edukacji społeczeństwa, ale i służby zdrowia.

– Edukacja w duchu medycyny hipokratejskiej i personalistycznego ujęcia każdego człowieka z podkreśleniem jego godności od poczęcia jest niezwykle istotne. To jest ten moment, w którym nasza praca powinna się skupiać właśnie na tych dwóch osobach – oznajmiła dr Ewa Ślizień-Kuczapska, ginekolog-położnik, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny.

Zadaniem ruchów pro-life jest ochrona najsłabszych.

To postawa życzliwości – wyjaśniła wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, Ewa Kowalewska.

– Marzymy o tym, by społeczeństwo utrzymało postawę, która jest głęboko w nas, postawę życzliwości dla życia, dla człowieka, dla tego, który tego najbardziej potrzebuje – wskazała Ewa Kowalewska.

Na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku, który orzekł, że zabijanie dzieci z powodu tzw. przesłanki eugenicznej jest niezgodne z konstytucją, polskie prawo chroni dzieci nienarodzone.

Wyrok TK chroni dzieci z zespołem Downa przed tzw. aborcją. Dla dzieci z dodatkowym chromosomem diagnoza na etapie prenatalnym była wyrokiem śmierci, ale w Polsce dalej toczy się dyskusja o aborcji. O dostęp „na życzenie” postulują środowiska liberalno-lewicowe.

– W ciąży dowiedziałam się, w trzecim miesiącu, że dziecko będzie chore. Zdecydowałam się je urodzić i znam inne mamy, które podjęły taką decyzję – powiedziała Anna Cieplińska, mama 13-letniego Franciszka z zespołem Downa.

21 marca to, jak co roku Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nie jest przypadkowa, ale nawiązuje do obecności dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl