fot. Monika Bilska

Światowy Dzień Zespołu Downa

Solidaryzujemy się dziś z osobami cierpiącymi na zespół Downa i popularyzujemy wiedzę o ich chorobie. Data 21 marca nie jest przypadkowa. Wada polega bowiem na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa mają trzy chromosomy.

https://twitter.com/Sluzebniczki/status/1505836828632432643

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik i pedagog, wskazała, że na całym świecie wiele dzieci jest zabijanych właśnie z powodu samego podejrzenia Zespołu Downa.

Dzieci podejrzewane o Zespół Downa nie mogą być już mordowane w łonach matek w Polsce.

– Są kraje, w których nie rodzą się dzieci z Zespołem Downa. Nie jest tak dlatego, że takich dzieci nie ma, ale dlatego, że wszystkie lub prawie wszystkie są zabijane przed narodzeniem. Światowy Dzień Zespołu Downa pomaga przypominać o człowieczeństwie ludzi chorych, że oni także zasługują na prawo do życia. W wielu miejscach na świecie świętuje się Światowy Dzień Zespołu Downa w oderwaniu od ochrony życia ludzi chorych przed urodzeniem. To szansa na to, aby obrońcy życia pokazywali wartość życia osób chorych i to, jak bardzo są zagrożone aborcją. W Polsce, przynajmniej oficjalnie, nie można już przed urodzeniem zabijać dzieci podejrzewanych o Zespół Downa, ale wiemy, że wiele osób próbuje to robić nielegalnie – powiedziała Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

W ramach Światowego Dnia Zespołu Downa organizowane są inicjatywy mające na celu solidaryzowanie się z osobami cierpiącymi na chorobę. Jedną z nich jest zamieszczanie w sieci zdjęć w kolorowych skarpetach nie do pary. Ma to symbolizować niedopasowanie społeczne i genotypowe, z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa.

Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa odbędą się dziś m.in. w Bydgoszczy [czytaj więcej].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl