fot. PAP/EPA

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Zespołu Downa

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Patronat nad nim od 2012 roku sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data 21 marca nie jest przypadkowa. Jej amerykański zapis (3/21) symbolizuje trzeci chromosom (zamiast dwóch) w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi główną przyczynę tej choroby.

Tak zwana trisomia chromosomu 21 skutkuje niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub średnim, a także zaburzeniami w budowie i funkcjonowaniu organizmu chorego. Zespół Downa jest dość częstą chorobą, występuje raz na 800–1000 urodzeń.

W Polsce żyje 60 tysięcy takich osób. I choć dziś coraz więcej mówi się o ich chorobie, to w dalszym ciągu budzi ona wiele uprzedzeń i krzywdzących stereotypów.

„Stąd potrzeba ciągłego edukowania” – wskazuje Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”, które podejmuje szereg inicjatyw w tym celu.

Jedną z nich jest ogólnopolska kampania edukacyjna z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, która pokazuje, że osoby z Zespołem Downa mają takie same pragnienia i potrzeby jak wszyscy – oczekują miłości, uwagi, szacunku i akceptacji.

Podczas Światowego Dnia Zespołu Downa można okazać solidarność z osobami dotkniętymi tą wadą genetyczną, udostępniając w mediach społecznościowych zdjęcie w kolorowych skarpetkach nie do pary, symbolizujących różnorodność genetyczną. Zdjęcie można uzupełnić hasztagiem #ZespolKolorowychSkarpetek.

Można też wpłacić dowolny datek na rzecz Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”. Więcej informacji o Stowarzyszeniu na stronie: www.bardziejkochani.pl

TV Trwam News/RIRM

drukuj