fot. Małgorzata Lewicka

Myślenice otwierają się na seniorów – w mieście powstaje Dzienny Dom Seniora

Jeszcze w tym roku w Myślenicach zacznie funkcjonować Dzienny Dom Seniora, który będzie się mieścił w nowym budynku Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Gmina realizując inwestycję, korzysta z rządowego programu wsparcia „Senior plus”.

Przy ul. Średniawskiego w Myślenicach powstaje centrum pomocy osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym.

Będzie to budynek, który będzie łączył w sobie kilka instytucji. Na parterze Caritas otworzy stację opieki, która świadczy usługi pielęgniarskie i rehabilitacyjne wraz z wypożyczalnią sprzętu medycznego. W podziemiu gmina Myślenice będzie prowadziła ośrodek wsparcia dla osób starszych, natomiast na poddaszu powiat poprowadzi warsztaty terapii zajęciowej – wskazał kierownik Stacji Opieki Caritas Archidiecezji Krakowskiej Mariusz Ślusarczyk.

Myślenice i nowopowstający obiekt odwiedziła wicepremier Beata Szydło, która zwróciła szczególna uwagę na współpracę organizacji pozarządowej Caritas z gminą i powiatem.

Pokazuje to, że przy współpracy można zrealizować projekt, który jest ważny dla mieszkańców, korzystając ze wsparcia rządowego – podkreśliła Beata Szydło.

O szczegółach dotyczących pozyskanych środków mówił burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

Pozyskaliśmy w ramach programu 300 tys. zł na urządzenie pomieszczeń, które będziemy adaptowali dzięki uprzejmości i współpracy z Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Całe przyziemie będzie zaadaptowane na potrzeby dziennego domu opieki dla seniora – zaznaczył burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

Rządowy program Senior plus, który pozwolił Myślenicom pozyskać środki potrzebne na wykończenie obiektu, to program dedykowany właśnie samorządom – podkreśliła wicepremier Beata Szydło.

– Po to, żeby tworzyć dla seniorów, dla osób starszych miejsca, ale też wspierać różnego rodzaju aktywności tam, gdzie te osoby mogą się spotykać, mogą działać, mogą znaleźć opiekę, bardzo często są to osoby samotne – mówiła.

Zakończenie budowy planowane jest na koniec czerwca. W tej chwili trwają prace wykończeniowe – poinformował kierownik Stacji Opieki Caritas Archidiecezji Krakowskiej Mariusz Ślusarczyk.

Planujemy, że od lipca i od września poszczególne instytucje otworzą swoje drzwi dla swoich klientów – powiedział Mariusz Ślusarczyk.

Ośrodek przeznaczony dla osób starszych będzie mogło odwiedzać ponad 100 osób dziennie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj