Nowa Zelandia: Zakaz sprzedaży broni półautomatycznej i szturmowej

Premier Nowej Zelandii ogłosiła zakaz sprzedaży broni półautomatycznej i szturmowej. Decyzja ta ma związek z niedawną tragedią w Christchurch, w której zginęło 50 osób.

W ubiegłym tygodniu w nowozelandzkim mieście Christchurch doszło do ataków na dwa pełne wiernych meczety. W wyniku tej masakry, której sprawcą był Australijczyk, wyznawca ideologii o wyższości białej rasy, śmierć poniosło 50 osób. Nowozelandzka premier zdecydowała o zmianie przepisów, która ma wpłynąć na bezpieczeństwo obywateli.

– Po sześciu dniach od tego ataku ogłaszamy zakaz w Nowej Zelandii wszelkich karabinów półautomatycznych typu wojskowego i karabinów szturmowych. Zakaz dotyczy również akcesoriów do tej broni umożliwiających polepszenie jej parametrów, a także magazynków do nich o dużej pojemności – zapowiedziała Jacinda Ardern, premier Nowej Zelandii.

Premier wyjaśniła, że zakaz obowiązywać będzie w okresie przejściowym do uchwalenia nowych przepisów, czyli do 11 kwietnia. Zakup wymienionych typów broni będzie możliwy jedynie za zgodą policji. Jacinda Ardern ogłosiła ponadto program odkupywania zakazanych typów broni od ich właścicieli.

– Będzie on kosztować od 100 do 200 mln dolarów, ale to jest cena, którą musimy zapłacić, aby zapewnić bezpieczeństwo naszych społeczności – podkreśliła.

Sprecyzowała, że w nowych przepisach przewidziano pewne wyjątki dla farmerów i myśliwych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj