fot. twitter.com/dariuszdrazek

Spektakl „Zmartwychwstanie” w wykonaniu studentów WSKSiM w Filharmonii Lubelskiej

Lublin dał się ponieść refleksji na 100-lecie niepodległości Polski. Na deskach Filharmonii Lubelskiej studenci WSKSiM wystawili spektakl „Zmartwychwstanie”, oparty o fantazję dramatyczną Karola Huberta Rostworowskiego.

Karol Hubert Rostworowski zmarł w 1938 roku. Ale pamięć o nim przetrwała. Także za sprawą fantazji dramatycznej, jaką jest „Zmartwychwstanie”. Na deskach Filharmonii Lubelskiej spektakl wystawił Teatr Studencki „Dobry Wieczór”.

– Filharmonia Lubelska była wypełniona po brzegi, zabrakło miejsc siedzących – mówiła Gabriela Masłowska, poseł PiS.

Lublin dał się ponieść refleksji na 100-lecie niepodległości Polski. Akcja sztuki rozpoczyna się na rynku w Krakowie pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Polski wieszcz na kilka godzin schodzi z pomnika. Rusza w podróż po Polsce, by obudzić ducha narodu.

– Naród to nie tylko szkielet, to nie tylko ciało, to nie tylko instytucje, nie tylko różnego rodzaju organy, które są potrzebne. Ale naród to przede wszystkim duch – podkreślał reżyser spektaklu o. Dariusz Drążek CSsR.

Publiczność nie kryła wzruszenia.

– Byłem niezwykle wzruszony, że mogłem być na tym spektaklu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. „Zmartwychwstanie” to spektakl wręcz fascynujący – wskazywał jeden z widzów.

Ale o jego właściwe wykonanie zadbali reżyser spektaklu o. Dariusz Drążek oraz studenci WSKSiM. Młodych aktorów doceniła publiczność.

– Inni widzowie pytali mnie, czy to nie są zawodowi aktorzy, czy to są amatorzy. Nie dowierzają wprost – mówiła pos. Gabriela Masłowska.

W drugą stronę to aktorzy docenili publiczność.

– Dla nas też to jest ogromna przyjemność i radość móc występować na deskach Filharmonii Lubelskiej – podkreślała Maria Zakrzewska, studentka WSKSiM, aktorka Teatru Studenckiego „Dobry Wieczór”. 

– Publiczność była bardzo wyczulona na każdy gest artystyczny i świetnie rozumiała każdą mowę sceniczną – mówił Maciej Truszczyński aktor Teatru Studenckiego „Dobry Wieczór”.

Karol Hubert Rostworowski, autor „Zmartwychwstania”, posłużył Karolowi Wojtyle za pierwowzór postaci Huberta w sztuce „Brat naszego Boga”. To o Rostworowskim św. Jan Paweł II powiedział – i tu cytat – „ile ja sam zawdzięczam jego postaci, jego twórczości”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl