WSKSiM: Teatr „Dobry Wieczór” wystawia spektakl „Konfederaci Barscy”

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu studencki teatr „Dobry Wieczór” wystawia dziś premierowo spektakl Adama Mickiewicza pt. „Konfederaci Barscy” w reżyserii o. Dariusza Drążka CSsR.

Pierwsze wystawienie sztuki odbyło się o godz. 16.00. Drugie zaplanowano na godz. 19.30.

Dramat został napisany w pięciu aktach na scenę francuską, a zachował się w zaledwie dwóch. Studenci postanowili powrócić do tego tekstu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Sejm ogłosił także rok 2018 rokiem Konfederacji Barskiej – przypomina reżyser sztuki o. Dariusz Drążek CSsR.

– To wielkie powstanie obejmujące cały kraj trwało blisko 5 lat: od 1768 do 1772 r. Konfederacja Barska wraz z Konstytucją 3 maja i powstaniem kościuszkowskim wpisały się w zbiorową pamięć Polaków jako przykłady walki o wolność. Konfederacja stała się narodowym sztandarem wznoszonym zwłaszcza w okresie zaborów. Miała ogromne znaczenie dla przetrwania narodu i do niej najczęściej odwoływano się w XIX w. – zaznacza o. Dariusz Drążek CSsR.

Sztukę w wykonaniu teatru „Dobry Wieczór” będzie można zobaczyć także w niedzielę o godz. 13.30 w auli WSKSiM przy ul. Droga Starotoruńska 3 w Toruniu. Wstęp jest bezpłatny.

RIRM

 

drukuj