Warsztaty dziennikarskie WSKSiM w Janowie Podlaskim

W Zespole Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim odbyły się warsztaty medialne organizowane przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

To już kolejna placówka, którą odwiedziła ekipa warsztatów dziennikarskich. Wśród nich byli dziennikarze Radia Maryja, Telewizji Trwam i wykładowcy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Uczniowie podczas tych warsztatów mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem kamery, wcielić się w postać pogodynki, prezentera, a także poznali medialne triki.

– Uważam, że takie warsztaty są potrzebne w naszej szkole i w innych placówkach, ponieważ jest to uświadamianie nam, jak ludzie manipulują nami poprzez media społecznościowe i jaką krzywdę nam tym wyrządzają – wskazuje Magdalena Żurakowska, uczestniczka warsztatów.

Kolejnym etapem warsztatów był blok poświęcony dźwiękowi w radiu i w telewizji. Dźwiękowcy przedstawili uczniom, w jaki sposób można modyfikować dźwięk i jak go wykorzystać w mediach.

– Uważam, że w tej chwili w XXI wieku, gdzie młodzież mnóstwo czasu spędza przed urządzeniami multimedialnymi, takie warsztaty są potrzebne. Fajnie, że jest taka świadomość i budowanie takiej wiedzy w młodzieży, że nie tam się toczy życie i nie można dać się wszystkiemu oszukać, ale trzeba szukać takich relacji międzyludzkich – podkreśla nauczyciel Dawid Smalbik.

Praca dziennikarza przede wszystkim skupia się na relacjach z innymi ludźmi. Ostatnim elementem, z jakim mogli zapoznać się uczestnicy warsztatów, była nauka pisania tekstów.

– Warsztaty bardzo mi się podobały. Dowiedziałam się wiele przydatnych rzeczy, które na pewno poszerzyły moje horyzonty i wiedzę na temat telewizji – mówi Dagmara Sobczyk, uczestniczka warsztatów.

Po części teoretycznej przyszedł czas również na część praktyczną. Uczniowie przygotowali materiały ze spotkania, przeprowadzali wywiady, a cała ich praca została później przedstawiona gronu pedagogicznemu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj