„Polonia wierna polskiej tradycji” – XVII Forum Polonijne w WSKSiM

W WSKSiM zakończył się trzeci dzień XVII Forum Polonijnego.  Czterodniowe spotkanie Polaków z 13-tu krajów świata przebiega pod hasłem „Polonia wierna polskiej tradycji”.

Sobotnie spotkania panelowe poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem ks. abp. Andrzeja Dzięgi. Metropolita szczecińsko-kamieński  wskazał w homilii na szczególną rolę narodu.

– Zanim poczujemy się naprawdę jednością w skali światowej, musimy się najpierw nauczyć jedności ponad-domowej, ponad-rodzinnej. Bóg dał pojęcie „naród”, rozumienie narodu, doświadczenie narodu. To jest zwyczajna, przez Boga dana droga doświadczania „my”. Już nie w wymiarze rodzinnym i ściśle duchowym, ale także w wymiarze gospodarczym, politycznym. I wtedy owo „my” staję się podmiotem także dla spraw ponad-narodowych. To jest laboratorium wspólnoty ogólno-ludzkiej. Czytelne kryterium dane przez Boga – „my” – wspólnota, jedność – podkreślił ks. abp Andrzej Dzięga.

Uczestnicy spotkania wzięli też udział w odsłonięciu popiersia księdza prałata Józefa Obrembskiego, który stanął przed budynkiem uczelni przy ul. św. Józefa.

Inż. Zbigniew Wysocki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego podkreślił, że podczas tych  spotkań sytuację Polonii poznajemy u źródła.

– Przyjeżdżają ludzie, którzy w tej rzeczywistości żyją; czy to w Kanadzie, Ameryce Południowej czy w państwach byłego Związku Radzieckiego. Niby jesteśmy w Unii Europejskiej, niby przepisy w obronie mniejszości narodowych są właściwe na pewnym poziomie – jednak nie mogą z tego skorzystać Polacy mieszkający na Wileńszczyźnie od pokoleń. Wiemy, co dzieje się na Białorusi – jak tam to wygląda,  chociażby na polu krzewienia polskiej kultury. Tego wszystkiego nie dowiemy się z prasy czy czasopism, bo te rzeczy podlegają pewnym manipulacjom – akcentował inż. Zbigniew Wysocki.

Antoni Jankowski, prezes Związku Polaków na Litwie – w swoim wystąpieniu omówił szerzej problemy rodaków mieszkających w tym kraju.

– Prześladuje się nasze szkoły, zamyka się je. Zabroniono nam egzaminów z naszego ojczystego języka polskiego, wyrzucono go ze szkolnictwa, zmniejszono koszyczek. Obecna polityka państwa litewskiego idzie w kierunku likwidacji – walki z polonizacją Litwy. Ta polonizacja była już jednak tworzona przed wiekami specyficznymi warunkami historycznymi – powiedział Antoni Jankowski.

Uczestnicy XVII Forum Polonijnego modlili się także przed pomnikiem upamiętniającym porwanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki koło Górska.

XVII Forum Polonijne zakończy się w niedzielę po południu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl