fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Toruń: W WSKSiM trwa sympozjum pod hasłem „Młodzi Trzeźwi i Wolni”

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa dwudniowe sympozjum pod hasłem „Młodzi Trzeźwi i Wolni”.

Tematy obrad skupiają się wokół m.in. psychospołecznych uwarunkowań uzależnień wśród młodzieży, inicjatyw trzeźwościowych czy pomocy młodym uzależnionym w odnalezieniu radości i sensu życia. Obrady zainaugurowali przewodniczący zespołu ks. bp Tadeusz Bronakowski oraz rektor WSKSiM o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Nadmierna akceptacja alkoholu, proalkoholowa mentalność to jedne z najpoważniejszych narodowych wad, z którymi musimy odważnie walczyć – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski.

W tej walce nie chodzi o walkę z alkoholem, jako środkiem etycznym czy spożywczym, ale o człowieka, o jego nieśmiertelną duszę i wieczne oraz doczesne szczęście. Walczymy więc o człowieka wolnego i szczęśliwego w rodzinie i społeczeństwie. Walka nasza to walka z terrorem alkoholowym, z reklamą alkoholu, która powinna być całkowicie zakazana. Tam, gdzie brakuje trzeźwości w nadmiarze pojawiają się problemy, mnożą się dramaty całych rodzin, wspólnot i środowisk. Możemy powiedzieć, że trzeźwość jest tamą, która chroni życie indywidualne, rodzinne i społeczne przed powodzią cierpienia. To spotkanie jest ważnym etapem wielkiego narodowego dzieła ku trzeźwości narodu – wskazał ks. bp Bronakowski.

Nie można być człowiekiem nie tylko wolnym, ale i szczęśliwym bez trzeźwości – podkreślił rektor WSKSIM o dr. Zdzisław Klafka i podał przykład inicjatywy, jaką podjęli studenci toruńskiej uczelni.

Chcemy świętować ten stan życia wolności poprzez stan trzeźwości. Dla mnie osobistym momentem radości było to, jak na początku roku przyszło do mnie trzech studentów naszej uczelni i powiedzieli: „Ojcze, chcemy tego i tego dnia w naszej akademickiej kaplicy publicznie na rok przystąpić do krucjaty trzeźwości”. Nigdy bym się nie spodziewał, ale uczynili to w obecności małej grupki studentów w kaplicy. Pomyślałem, że dobrze, że nowy rok się tak zaczyna, że młodzież zaczyna od takich gestów – powiedział o. Klafka.

Sympozjum współorganizują WSKSiM oraz zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl