fot. PAP/Paweł Supernak

Sędzia Julia Przyłębska prezesem Trybunału Konstytucyjnego

Sędzia Julia Przyłębska została powołana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego zwrócił się do sędzi Julii Przyłębskiej o jak najszybsze uporządkowanie spraw wokół TK.  

Do pałacu prezydenckiego na uroczystość przybyli m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości.

–  Chciałbym, aby zakończyły się wokół Trybunału i w Trybunale te gorszące spory, które do tej pory trwały, i które powodowały, że Trybunał Konstytucyjny tracił możliwość do normalnego funkcjonowania – to jest pierwsza sprawa. Po drugie i najważniejsze, aby TK zabrał się do dynamicznej pracy. Jest wiele zaległości, przede wszystkim, jeżeli chodzi o sprawy obywatelskie, czyli skargi konstytucyjne, które często od lat czekają na załatwienie. To są zwykłe, ludzkie sprawy – akcentował prezydent Andrzej Duda.

Szef państwa polskiego zaznaczył, że „nie ma nic bardziej tragicznego dla wymiaru sprawiedliwości, niż sytuacja, kiedy ludzie latami czekają na załatwienie spraw”.

Wybór nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego był konieczny po tym, jak w poniedziałek zakończyła się 9-letnia kadencja sędziego Andrzeja Rzeplińskiego.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj