Ks. abp M. Jędraszewski: Gdy chodzi o dobro ojczyzny, konieczne jest pojednanie

Jest konieczne pojednanie, jest konieczność mądrego kompromisu, bo tutaj chodzi o coś tak ważnego, jak dobro wspólne, czyli dobro naszej ojczyzny. Nie ma właściwie żadnej ceny, którą nie moglibyśmy zapłacić, żeby służyć Polsce – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski w programie „Gość wiadomości” w TVP Info odniósł się do obecnej sytuacji politycznej w naszym kraju.

Komentując obecność polityków Prawa i Sprawiedliwości w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, ks. abp Marek Jędraszewski powiedział, że to właśnie z Jasnej Góry do Polaków powinien popłynąć sygnał do modlitwy o pokój.

– Mam nadzieję, że stamtąd popłynie bardzo jasny sygnał dla wszystkich Polaków, że zwłaszcza wobec ogromu nieszczęść, które są w Berlinie, ale także w Syrii, w innych miejscach świata, musimy modlić się o pokój i o jedność między nami – akcentował Ksiądz Arcybiskup.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że w polskim parlamencie pojawiają się pewne gesty, ale jednocześnie pojawił się kryzys, który jest niepokojący dla polskiego społeczeństwa.

– Okazuje się, że z jednej strony są gesty […], a z drugiej strony dochodzi do takiego kryzysu, który niewątpliwie budzi wielki niepokój w naszym społeczeństwie. Modlimy się i mamy nadzieję, że uda się nam przeżyć święta w duchu prawdziwego nie tylko spokoju, ale i pokoju wewnętrznego. Życzymy sobie tego z całego serca – zaznaczył ks. abp. Marek Jędraszewski.

Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że dialog pomiędzy przedstawicielami obu stron musi cechować się pokorą, tak aby żadna z nich nie poczuła się przegraną.

– Wymaga to dużej pokory i wielkiego wspólnego zatroskania, żeby właśnie w momencie, kiedy kompromis trzeba zawrzeć, bo nie ma na to innej rady, żeby nikt nie poczuł się przegranym. Chodzi tutaj o wygraną nas wszystkich, czyli o Polskę. W tej sytuacji nikt nie może się czuć upokorzony czy przegrany, jeśli widzi, że zyskuje Polska – wskazywał ks. abp. Marek Jędraszewski.

Skutkiem dialogu powinien być kompromis – przypomniał metropolita krakowski. Jak dodał, musi on być oparty na prawdzie.

– Dialog traktuje się jako rozmowę dwóch stron i szuka się kompromisu. Nieraz te kompromisy są złe, zgniłe. […] Kompromis nieoparty na prawdzie nie ostoi się – zauważył Ksiądz Arcybiskup.

Ks. abp Marek Jędraszewski podkreślił, że należy powrócić do poczucia, iż wszyscy jesteśmy synami narodu polskiego, co zobowiązuje nas do zrobienia jak najwięcej w celu ocalenia Polski przed współczesnymi zagrożeniami.

– To, co jest ważne, do powrót do poczucia tego, że jest Polska, że jesteśmy synami tego samego narodu, że z tym wiąże się ogromna odpowiedzialność nas wszystkich i konieczność właśnie wyciągania ciągle na nowo rąk po to, żeby dla Polski, dla naszej ojczyzny, zrobić wszystko, co trzeba, żeby ona ocalała w świecie współczesnych zagrożeń, które przecież są – zaznaczył ks. abp Marek Jędraszewski.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl