fot. PAP/Paweł Supernak

J. Kaczyński: Opozycja uznała, że nie obowiązuje jej regulamin Sejmu

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński apeluje do opozycji, aby wróciła do sytuacji, w której uznaje, iż prawo obowiązuje. Lider prawicy na konferencji z premier Beatą Szydło oraz marszałkami Sejmu i Senatu odniósł się do piątkowych wydarzeń w Sejmie.

Posłowie Platformy Obywatelskiej do tej pory okupują salę plenarną w gmachu Sejmu.

Jesteśmy gotowi – po powrocie do normalności – podjąć działania, których efektem będzie stworzenie systemu, jaki funkcjonuje w państwach europejskich – podkreślił Jarosław Kaczyński. Wymienił tu m.in. Wielką Brytanię.

Prawo i Sprawiedliwość proponuje m.in. utworzenie instytucji szefa opozycji. Ponadto chce, aby opozycja miała prawo układania, co piątego porządku obrad parlamentu.

Lider PiS-u nie wykluczył rozmów nt. innych rozwiązań, ale – jak zaznaczył – nie może to prowadzić do paraliżu procesu rządzenia, który jest związany ściśle z parlamentem.

– Czy rzeczywiście warto stawiać sprawy tak, iż mamy podstawy powiedzieć, że opozycja uznała, iż prawo jej nie obowiązuje? Wielokrotnie powoływała się na prawo, gdy była przy władzy. Natomiast dzisiaj uznaje, że nie obowiązuje jej regulamin Sejmu, bo nikt nie znajdzie w regulaminie Sejmu prawa do blokowania pracy, mównicy, stołu prezydialnego Sejmu czy wreszcie do okupowania sali sejmowej. Mieliśmy już przecież precedensy tego rodzaju działań – zwrócił uwagę Jarosław Kaczyński.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na konferencji złożył także kondolencje rodzinie Polaka, który został zamordowany w poniedziałkowym zamachu w Berlinie.

Lider PiS-u zapewnił, że rząd będzie bronił Polski przed zagrożeniami. Podkreślił jednak, że są one w Polsce jednak niewielkie.

RIRM

drukuj