Sąd Najwyższy Hiszpanii określił praktykę surogacji jako atak na godność człowieka

Hiszpański Sąd Najwyższy orzekł, że umowa o macierzyństwo zastępcze wiąże się z niedopuszczalnym naruszeniem dobra dziecka i wyzyskiem kobiety. „Oboje są traktowani jak zwykłe przedmioty, a nie jak osoby obdarzone godnością właściwą dla ich statusu jako istot ludzkich” – podkreślono w orzeczeniu.

Decyzja Sadu Najwyższego Hiszpanii związana jest ze sprawą samotnej hiszpańskiej matki, która „skorzystała z usług” kliniki sztucznej prokreacji w Meksyku. Hiszpanka „zamówiła” tam dziecko, nie dostarczając własnego materiału genetycznego, więc nie jest biologiczną matką dziecka, które urodziło się w 2015 roku. [czytaj więcej]

Hiszpanka zwróciła się do Urzędu Stanu Cywilnego Hiszpanii o wpisanie dziecka do rejestrów, jednak urząd odmówił. Kobieta weszła na drogę sądową, w której Sąd Najwyższy orzekł, że umowa o macierzyństwo zastępcze w omawianej sprawie wiąże się z niedopuszczalnym naruszeniem dobra dziecka i wyzyskiem kobiety.

„Oboje są traktowani jak zwykłe przedmioty, a nie jak osoby obdarzone godnością właściwą dla ich statusu jako istot ludzkich oraz z prawami podstawowymi nierozerwalnie związanymi z tą godnością” – stwierdził Sąd Najwyższy Hiszpanii.

„Umowa o macierzyństwo zastępcze poważnie narusza prawa podstawowe zapisane w naszej konstytucji” – dodał Sąd Najwyższy Hiszpanii.

Sąd Najwyższy określił praktykę surogacji jako atak na godność człowieka. Ponadto, stwierdził w orzeczeniu, że płacenie kobietom za urodzenie dziecka i oddawanie go innym jest „nieakceptowalne”.

Sędziowie zwrócili uwagę na aspekt moralny i prawny – ograniczenie wolności ciężarnej matki, surogatki, która od początku zrzeka się praw do dziecka, jest poddawana zabiegom medycznym, które zagrażają jej zdrowiu, zrzeka się prawa do prywatności i tajemnicy lekarskiej i ma ograniczoną swobodę poruszania się i pobytu. Ponadto, na życzenie przyszłej matki surogatka jest zobowiązana do poddania się niezapowiedzianym testom na obecność narkotyków, alkoholu lub tytoniu. Umowa na tzw. macierzyństwo zastępcze zawiera też klauzulę, która mówi, że zleceniodawca podejmuje decyzję, czy przyszła matka powinna być utrzymywana przy życiu w przypadku, gdy cierpi na zagrażającą życiu chorobę lub dozna urazu.

Sąd zwrócił też uwagę na dziecko, które – podobnie jak matka – jest uprzedmiotowione i staje się „towarem”.

„Co więcej, dziecko jest pozbawione prawa do poznania swojego pochodzenia, co stanowi jego »uprzedmiotowienie«, ponieważ zostaje poczęte jako przedmiot umowy, który surogatka jest zobowiązana przekazać zleceniodawcy” – orzekli sędziowie.

W orzeczeniu sędziowie zwrócili uwagę też na działalności agencji, które – jak wskazali – żerują na trudnej sytuacji ekonomicznej wielu kobiet, pozbawiają je elementarnych praw oraz intymności i przede wszystkim czerpią ogromne zyski z procederu surogacji.

W przypadku tej konkretnej sprawy hiszpański wymiar sprawiedliwości, kierując się dobrem dziecka, uznał, podobnie jak jeden z sądów niższej instancji, że w tej sytuacji konieczne jest zastosowanie procedury adopcji dziecka, które urodziło się poprzez surogację w 2015 roku w Meksyku.

marsz.info/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl