fot. https://twitter.com/PremierRP

Premier RP: Hiszpanię i Polskę łączy przyjaźń i wspólne interesy

Hiszpanię i Polskę łączy przyjaźń i wspólne interesy; ale obecnie, w tym trudnym czasie, także to, że wspólnie rozumiemy zagrożenia geopolityczne – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowego spotkania z Polonią i polskim biznesem w Madrycie.

„Dzisiaj Polska jest szczęśliwym, suwerennymi i niepodległym krajem, ale nasi przedstawiciele rozsiani po całym świecie, po całej Europie umacniają Polskę i polskość” – mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki w Madrycie.

„Tak działa polski biznes. Dzisiaj mam spotkanie z przedstawicielami polskich firm, średnich i większych, które tworzą własne przedstawicielstwa w Hiszpanii, czy wykupują hiszpańskie firmy. To świadczy o wielkim sukcesie polskich przedsiębiorców, którzy odważnie sięgają po konkurentów za granicą. Już nie tylko my przyciągamy kapitał zagraniczny do Polski, ale są także polscy przedsiębiorcy, którzy ekspandują i rozwijają skrzydła w całej Europie i na świecie” – wskazał szef polskiego rządu.

Premier podkreślił, że Hiszpanię i Polskę łączy przyjaźń i wspólne interesy.

„Dzisiaj łączy nas, w tym szczególnym czasie, jeszcze coś więcej. Wspólnie rozumiemy zagrożenia geopolityczne” – zaznaczył.

„Nie dalej jak tydzień temu rozmawiałem przez telefon z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem o tej trudnej sytuacji geopolitycznej. Niezależnie od tego, że rząd Hiszpanii zbudowany jest dzisiaj o większość zakotwiczoną w partiach lewicowych, a my reprezentujemy partie centroprawicowe i konserwatywne, to rozmawialiśmy o zagrożeniach związanych z agresywną polityką rosyjską i zagrożeniu integralności Ukrainy jednym językiem” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, w sobotę spotka się z przedstawicielami hiszpańskiej prawicowej partii Vox i jej liderem Santiago Abascalem, który, „świetnie rozumie zagrożenia rosyjskie na wschodniej flance NATO i podkreśla, jak ważne jest ATO dla integralności terytorialnej i suwerenności wszystkich krajów europejskich”.

Premier ocenił, że także przedstawiciele innych ugrupowań politycznych, z którymi będzie się w sobotę spotykać, „mają świadomość zagrożeń geopolitycznych, które dzisiaj niestety pukają do wschodnich drzwi Europy”.

Mateusz Morawiecki zwrócił również uwagę na kwestię emigrantów powracających do Polski.

„Tysiące osób wracają do Polski; ja jestem z tego powodu, jak myślę, najszczęśliwszym premierem w Europie, że mogę doświadczyć takiego ruchu migracyjnego w stronę Polski” – oświadczył.

W sobotę Mateusz Morawiecki, jako wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, weźmie udział w spotkaniu liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, które odbędzie się w stolicy Hiszpanii. Wśród tematów tego spotkania znajdą się: walka z depopulacją, obrona suwerenności energetycznej państw europejskich oraz współpraca obronna.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl