fot. twitter.com

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego ws. lichwiarskiej pożyczki

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry w sprawie lichwiarskiej pożyczki. Kobieta, która ją zaciągnęła w parabanku, musiałaby spłacić niemal dwukrotność sumy.

Kobieta zaciągnęła pożyczkę w jednym z parabanków. Jej kwota wynosiła 7,5 tys. zł. Okazało się, że wysokość kosztów poza odsetkowych wynosiła ponad 6 tys. zł prowizji. Należało również doliczyć  kolejne 1,3 tys. zł za dodatkowy pakiet usług, co daje blisko 7 tys. 300 zł kosztów. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim. Ten 3 października 2018 roku przyznał rację kobiecie. Wskazał, że wysokość kosztów poza odsetkowych wynika z niedozwolonych zapisów umowy. Jednak tu sprawa się nie zakończyła i trafiła do sądu odwoławczego, który nie poparł kobiety.

„Sąd Okręgowy w Zamościu 18 czerwca 2019 roku zasądził od kobiety ponad 13 tys. złotych z odsetkami. Była to pełna kwota, jakiej domagała się firma pożyczkowa, a także ponad 5 tysięcy złotych kosztów sądowych” – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Zbigniew Ziobro, Prokurator Generalny, interweniował w tej sprawie. W skardze nadzwyczajnej zarzucił, że to orzeczenie zamojskiego sądu naruszyło konsumenckie prawa kobiety.

„W ocenie Prokuratura Generalnego sąd nie ochronił kobiety jako strony słabszej strukturalnie przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi przedsiębiorcy. Tym samym naruszone zostały również konstytucyjne gwarancje obywatela, takie jak godność i prawo do własności” – napisała Prokuratura Krajowa.

Minister Zbigniew Ziobro domagał się uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Zamościu. Do tego wniosku przychylił się teraz Sąd Najwyższy.

TV Trwam News

drukuj