fot. PAP/Paweł Supernak

Rząd przedstawił pakiet rozwiązań związanych z bezpieczeństwem w szkole

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego rząd przedstawił pakiet rozwiązań związanych z bezpieczeństwem w szkole. Wszystkie działania i projekty maja zapewnione finansowanie z budżetu państwa.

Sytuacja polskich dzieci w ostatnich latach znacznie się poprawiła. Przede wszystkim dzięki programom Rodzina 500 plus oraz Dobry Start.

– Bezpieczeństwo naszych dzieci, bezpieczeństwo w szkołach to również bezpieczeństwo ekonomiczne, a więc pewnego rodzaju gwarancje, żeby rodzicie nie musieli się martwić o to, żeby te dzieci odpowiednio wyposażyć – mówi Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Resort realizuje też program „Posiłek w szkole i w domu”. Przeznaczono na niego ponad 0,5 mld zł. Finansowane są też remonty stołówek szkolnych. Bezpieczna szkoła to szkoła bez przestępczości i przemocy. „Statystyki są coraz lepsze, jednak wyzwań jest wciąż wiele” – mówi minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

– Niewątpliwie priorytetem w zwalczaniu przestępczości, w ograniczaniu przestępczości w szkołach będzie to, co jest wielkim niepokojem dla rodziców, czyli przestępczość narkotykowa i przestępczość związana z przemocą rówieśniczą – podkreśla.

Służby walczą też z zagrożeniami w internecie. Nad bezpieczeństwem uczniów w drodze do szkoły czuwają policjanci. Dokładnie kontrolowane są też pojazdy, które dowożą dzieci.

– Badamy jakość tych pojazdów, badamy sprawność autobusów, ale też sprawdzamy dyspozycyjność kierowców tak, aby rodzice byli przekonani, że transport ich dzieci do szkoły jest bezpieczny – informuje wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Bezpieczeństwo dzieci poprawiają też inwestycje drogowe realizowane między innymi w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. „Dbamy również o zdrowie uczniów” – mówi wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko – m.in. poprzez program opieki stomatologicznej.

– Dzięki tym działaniom na pewno system opieki zdrowotnej, który w tej chwili jest już realizowany, będzie bardziej efektywny. Dzieci będą się czuły bardziej bezpieczne w szkołach, a środowisko szkolne będzie środowiskiem zdrowym – podkreśla Józefa Szczurek-Żelazko.

Szereg działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieci podejmuje resort edukacji narodowej – mówi jego szef minister Dariusz Piontkowski.

– Mamy nadzieję, że te wszystkie działania, o których tutaj mówimy we współpracy z innymi resortami, spowodują, że nasze młode pokolenie Polaków będzie zdrowe, bezpieczne, a rodzice będą spokojnie posyłali do szkoły, bo będą wiedzieli, że tam czują się po prostu bezpiecznie – zaznacza Dariusz Piontkowski.

Koordynacją wszystkich projektów związanych z bezpieczeństwem uczniów w szkole zajmuje się Komitet Społeczny Rady Ministrów, któremu przewodniczy wicepremier Piotr Gliński.

– My nie pozwolimy na to, żeby polska szkoła była miejscem jakichkolwiek zagrożeń. To musi być przyjazne, sympatyczne i mądre miejsce w tym sensie, że edukacja musi być na coraz lepszym poziomie i musi wychowywać w odpowiedni sposób we współpracy z rodzicami – wskazuje Piotr Gliński.

Wszystkie projekty, które poprawiają bezpieczeństwo w szkołach mają zapewnione finansowanie z budżetu państwa.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl