A. Zalewska: szkoła ma być bezpieczna, blisko ucznia

Szkoła ma być bezpieczna, blisko ucznia; nie dowozimy dzieci do nauczyciela, tylko nauczyciel dojeżdża do ucznia – powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Zalewska była proszona w Programie I Polskiego Radia o komentarz do artykułu w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, która napisała, że od września gminy będą zmieniać zbiorcze gimnazja w mniejsze szkoły podstawowe. A – zauważa gazeta – skromne placówki, to mniej godzin dla nauczycieli, co oznacza, że nauczyciele będą musieli uczyć w kilku szkołach, by mieć pełny etat.

Mówimy jednoznacznie rodzicom i nauczycielom: nie dowozimy dzieci do nauczyciela, tylko nauczyciel dojeżdża do dziecka. Żyjemy w XXI wieku, szkoła ma być bezpieczna, blisko ucznia – powiedziała Zalewska.

Jak dodała, obecnie prawie 30 proc. nauczycieli nie ma pełnego etatu, szczególnie w gimnazjach.

Szefowa MEN zapewniła, że rozmawia z samorządowcami o sprawie, którą opisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Oni (samorządowcy) w tej chwili pracują na różnego rodzaju warsztatach nad subwencją i nowymi mechanizmami w subwencji oświatowej na 2018 rok – zaznaczyła.

Jak dodała, być może „trzeba będzie wymyślić dodatkowe pieniądze dla samorządu, który będzie wypłacał np. delegacje (dla nauczycieli), po to, żeby nauczyciel nie pokrywał tych kosztów z własnej kieszeni”.

Kiedy mamy niż demograficzny, musimy dbać o dziecko, oczywiście troszcząc się o nauczyciela – przekonywała Zalewska.

Pytana o wyniki sondażu, według którego połowa Polaków nie ma pojęcia, o co chodzi w reformie edukacji, Zalewska zauważyła, że prawie 90 proc. Polaków wie jednak, że taka reforma jest.

Przyjmuję z pokorą tę informację, jeszcze bardziej intensyfikujemy pracę nad komunikowaniem się – podkreśliła.

Jak dodała, „od końca listopada 2016 roku w każdej szkole w Polsce jest informator z założeniami reformy i najtrudniejszymi pytaniami, ale również z informacjami, gdzie nas znaleźć”.

Zgodnie z reformą edukacji w miejsce obecnie istniejących wprowadzone zostaną 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja zostaną zlikwidowane. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl