CBA zatrzymało dwie osoby w związku z korupcją w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie

CBA zatrzymało dwie osoby – biznesmenów z branży informatycznej – w związku z korupcją w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie – dowiedziała się PAP w Biurze. Straty sądu sięgają milionów złotych. To kolejne osoby w zatrzymane w tym śledztwie.

Dwaj mężczyźni mieli być opłacani za fikcyjne zlecenia na prace informatyczne i konsultingowe – powiedział PAP Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.

– Zostali zatrzymani przez agentów z rzeszowskiej delegatury CBA. W trakcie śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie funkcjonariusze ustalili, że biznesmeni otrzymywali od dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzeja P. i podległych mu pracowników – powiedział Kaczorek. Dodał, że informatykom wypłacane były pieniądze mimo że prace nigdy nie zostały wykonane, a faktury poświadczały nieprawdę.

Kaczorek wyjaśnił, że częścią gotówki biznesmeni dzielili się z pracownikami sądu, a kwota przywłaszczonych pieniędzy pozostających w dyspozycji sądu sięgała co najmniej 9,5 mln zł.

Dwaj zatrzymani usłyszeli w prokuraturze zarzuty – m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej założonej i kierowanej przez dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzeja P.

W połowie grudnia CBA zatrzymało w tej sprawie oprócz Andrzeja P. jeszcze cztery osoby – główną księgową sądu, dyrektora Centrum Zakupów dla Sądownictwa oraz dwóch biznesmenów, których firmy miały wykonywać fikcyjne usługi na krakowskiego sądu. Zarzucono im, m.in. korupcję i przywłaszczenia przeszło 10 mln zł na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Kaczorek przypomniał, że ustalenia CBA i prokuratorów „wskazują, że w ostatnich kilku latach wokół sądu stworzono sieć wielu firm powiązanych kapitałowo, towarzysko i rodzinnie z dyrektorem Sądu oraz dyrektorem Centrum Zakupów dla Sądownictwa, realizujących głównie fikcyjne zamówienia na świadczenie usług, analizy i opracowania”. Dodał, że nie ma dowodów, że analizy i opracowania w ogóle powstały – w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie brak jakichkolwiek dokumentów, które potwierdzałyby realizację zawartych umów.

Z szacunków śledczych wynika, że w rachubę wchodzi kwota nawet kilkudziesięciu milionów złotych wyprowadzonych w wyniku przestępczego procederu z budżetu Sądu Apelacyjnego w Krakowie – poinformował.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl