fot. twitter.com

CBA zakwestionowało dwie umowy dzierżawy w gminie Suchy Las

Centralne Biuro Antykorupcyjne zakwestionowało dwie umowy dzierżawy w gminie Suchy Las (woj. wielkopolskie) – dowiedziała się w piątek PAP. Pierwsza z umów dotyczy niegospodarnej dzierżawy budynku szkoły od dewelopera, a druga dzierżawy siedziby spółki komunalnej.

Po analizach tych umów CBA skierowało zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstw.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził w piątek PAP, że zawiadomienia skierowali funkcjonariusze poznańskiej delegatury CBA.

Z ustaleń śledczych wynika, że wójt gminy Suchy Las podpisał w 2014 r. z lokalnym deweloperem piętnastoletnią umowę dzierżawy budynku filii szkoły łącznie za 26,5 mln zł przez cały okres obowiązywania umowy.

Agenci CBA wykazali, że budowa szkoły wraz z salą gimnastyczną i zagospodarowaniem terenu kosztowała 8,2 mln zł. Nawet przy piętnastoletnim inwestycyjnym kredycie koszt budowy zamknąłby się w kwocie 15,6 mln zł – przeanalizowali agenci CBA.

Inna niekorzystna umowa w tej gminie i zawiadomienie CBA do prokuratury dotyczyło umowy dzierżawy nowej siedziby gminnej spółki Zakład Gospodarki Komunalnej Suchy Las z 2016 r. Poznańscy agenci Biura podejrzewają prezesa spółki oraz członków jej rady nadzorczej o niegospodarność i wyrządzenie spółce szkody w wielkich rozmiarach. Zawiadomienie dotyczy również rzeczoznawcy majątkowego, który miał poświadczyć nieprawdę przy wycenie.

Według śledczych spółka na tej dzierżawie straciła co najmniej 3,9 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj